Pojawią się zmiany w regulaminie przynależności klubowej oraz specjalny regulamin sanitarny, który będzie obowiązywał w czasie epidemii koronawirusa, a ścisłe go przestrzeganie daje nadzieję, że żużlowa PGE Ekstraliga faktycznie w czerwcu ruszy i dalej pojedzie bez większych przeszkód. Tym razem przy pustych trybunach, z transmisjami w telewizji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

1 maja zostanie otwarte siedmiodniowe okienko transferowe w PGE Ekstralidze, a zawodnicy będą mogli podpisywać aneksy aktualizujące kontrakty. Wkrótce się dowiemy, kto zdecydował się przyjąć nowe warunki i pojedzie w 2020 r. w Polsce w tych szczególnych okolicznościach.

Od 8 maja zacznie się 14 dni kwarantanny dla zawodników, którzy aktualnie przebywają poza granicami Polski. Również całe ekipy, przygotowujące się do udziału w rozgrywkach, są zobowiązane do zminimalizowania aktywności poza domem celem ochrony swojego zdrowia.

Po zakończeniu kwarantanny, ale nie wcześniej niż 23 maja, wymienione osoby oraz osoby funkcyjne na zawodach PGE Ekstraligi, których imienne listy kluby przedstawią wkrótce, przejdą obowiązkowe testy genetyczne na obecność koronawirusa. Testy przejdą również osoby funkcyjne, a więc sędziowie i komisarze torów. Koszty testów pokryje Ekstraliga Żużlowa wraz z klubami.

Zakładając negatywne wyniki testów u wszystkich, treningi indywidualne i drużynowe w klubach ekstraklasy rozpoczną się nie wcześniej niż 29 maja i potrwają do czasu rozpoczęcia rozgrywek.

Dodatkowo każdego dnia, do zakończenia rozgrywek lub odwołania stanu epidemii, wszyscy uczestnicy meczów, w tym zawodnicy i ich teamy, będą zobligowani do monitorowania stanu swojego zdrowia poprzez specjalny formularz. Temperatura będzie również mierzona każdej osobie wchodzącej na obiekt przed meczami i treningami.

W przypadku problemów zdrowotnych zawodników lub osób pracujących przy obsłudze meczów wszelkie decyzje dotyczące stanu ich zdrowia i dalszych procedur podejmowane będą przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Specjalną funkcję w rozgrywkach PGE Ekstraligi pełnić będzie komisarz sanitarny, delegowany przez każdy z klubów, a jego zadaniem będzie przede wszystkim troska o przestrzeganie rygorów sanitarnych.

Znane są już niektóre szczegóły meczów ligowych w czasie epidemii. Przed zawodami nie odbędzie się m.in. kontrola techniczna, zawieszono również wprowadzenie systemu telemetrii, zmniejszono liczbę wirażowych, nie będzie tradycyjnej prezentacji, a każdy z zawodników będzie mógł posiadać w ramach teamu podczas meczu wyłącznie jednego mechanika w swoim boksie. Planowane są podziały na strefy w ramach każdego obiektu w PGE Ekstralidze: wieżyczka, park maszyn, płyta, park techniczny, zewnętrzna strefa stadionu. W każdej z nich będzie mogła przebywać określona - stała - liczba osób.

W parku maszyn, a także innych strefach, poza wyjazdami treningowymi na torze zawodników, a także samymi wyścigami w meczach PGE Ekstraligi, obowiązywać będzie nakaz zachowania dwumetrowego dystansu między osobami.

PROGRAM 1. KOLEJKI PGE EKSTRALIGI 2020:

piątek 12 czerwca

Eleven Sports Betard Sparta Wrocław - Motor Lublin

Eleven Sports Eltrox Włókniarz Częstochowa - MrGarden GKM Grudziądz

niedziela 14 czerwca

nSport+ Moje Bermudy Stal Gorzów - Fogo Unia Leszno

nSport+ ROW Rybnik - Falubaz Zielona Góra

PROGRAM 2. KOLEJKI:

piątek 19 czerwca

Eleven Sports Fogo Unia Leszno - Betard Sparta Wrocław

Eleven Sports MrGarden GKM Grudziądz - ROW Rybnik

niedziela 21 czerwca

nSport+ Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów

nSport+ Falubaz Zielona Góra - Eltrox Włókniarz Częstochowa

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej