Powiatowy Urząd Pracy rozpoczął nabór wniosków na dofinansowanie do utrzymania miejsc pracy na lokalnym rynku. To część miejskiego programu Gorzowska Dycha, na którą jest 2 mln zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzowska Dycha to w części ulgi w czynszach i lokalnych opłatach i podatkach, ale też bezpośrednie dofinansowanie do utrzymania lokalnych miejsc pracy czasie pandemii. Nabór wniosków w Powiatowym Urzędzie Pracy ruszył dziś, czyli 29 kwietnia.

Jan Wojtanowski

Program finansowany jest z budżetu miasta, a prezydent Jacek Wójcicki przekazał pieniądze Powiatowemu Urzędowi Pracy w ramach przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy, co jest zadaniem własnym Gorzowa, jako miasta powiatowego. Na realizację wsparcia utworzony został fundusz w wysokości 2 mln zł.

Wsparcie polegać będzie na bezzwrotnym, częściowym dofinansowaniu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, składek ZUS oraz kosztów pośrednich zatrudnienia dla przedsiębiorców, w przypadku których miasto Gorzów Wielkopolski ma udział w ich podatku dochodowym.

Kto może się ubiegać?

Wsparcie dotyczy przedsiębiorców – podatników podatku dochodowego od osób prawnych, którzy mają w Gorzowie zakłady i wykazują je w formularzach CIT-ST. Mogą liczyć na dofinansowanie do wynagrodzeń, składek ZUS i kosztów pośrednich zatrudnienia pracowników zatrudnionych w tych zakładach.

Wsparciem objęci zostaną również przedsiębiorcy zatrudniający pracowników, w których podatku dochodowym ma udział miasto Gorzów Wielkopolski. Program dotyczy także osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i wspólników spółek osobowych, niezatrudniających pracowników, w przypadku których miasto Gorzów Wielkopolski ma udział w ich podatku dochodowym.

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 1 tys. zł na pracownika miesięcznie (dotyczy również osób samozatrudnionych oraz wspólników spółek osobowych) w przeliczeniu na pełen etat, nie więcej jednak niż 10 tys. zł na przedsiębiorcę miesięcznie. Suma dofinansowań z tego funduszu i innych źródeł w przeliczeniu na pełen etat nie może przekroczyć przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w lutym 2020 r. (zgodnie z Komunikatem prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 18 marca 2020 r. wyniosło ono 5 330,47 zł).

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na wybrane dwa miesiące w okresie od kwietnia do czerwca tego roku. O przyznaniu dofinansowania decyduje kolejność złożonych wniosków do wyczerpania środków finansowych w utworzonym funduszu.

Więcej o zasadach przyznania dofinansowania i niezbędnych dokumentach TUTAJ.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem