Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po zniesieniu najbardziej absurdalnych ograniczeń, czyli np. wstępu do lasów, tym razem mamy więcej konkretów w kwestii odmrażania naszego życia w czasie epidemii koronawirusa.

Przedstawiane kilkanaście dni temu poszczególne etapy, dziś są już nieaktualne, bo galerie handlowe zostaną otwarte dużo wcześniej, niż się spodziewano.

Dlaczego centra są otwierane tak szybko? Chodzi o gospodarkę. Jeden miesiąc zamknięcia galerii oznacza, że nie wygenerują one sprzedaży na poziomie ok. 10,5 miliarda złotych. Wcześniejsze otworzenie centrów ma zabezpieczyć sieci sklepów przed bankructwami.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rząd wyrzucił swój plan do kosza. Galerie handlowe będą otwarte od 4 maja. Dlaczego?

Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele

Od poniedziałku, 4 maja zostaną zniesione istotne ograniczenia w handlu. Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków.

Na jedną osobę musi przypadać 15 m kw. powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nadal zamknięte będą punkty z jedzeniem na miejscu, a także kina.

Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni

Do tej pory hotele nie przyjmowały gości, z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Ten zakaz zostaje zniesiony. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Restauracje mogą wydawać posiłki gościom do pokoju.

Sklepy budowlane czynne w weekendy

Zostaje uchylony dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Biblioteki i muzea

Wznawiają działalność biblioteki, archiwa, muzea oraz pozostałe instytucje związane z kulturą. Będą one otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z sanepidem.

Rehabilitacja lecznicza

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Salony masażu nadal pozostają zamknięte.

Od 6 maja otwarte żłobki i przedszkola

Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach, albo w razie konieczności, czasowo zamknąć je całkiem.

Pod tym linkiem znajdziecie szczegółowe wytyczne dla instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Nadal obowiązują stałe zasady bezpieczeństwa:

  • zachowanie 2-metrowej odległość od innych w przestrzeni publicznej,
  • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
  • praca i nauka zdalna, jeśli tylko jest to możliwe,
  • przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
  • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.