Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Supermiasta – tak nazwaliśmy nasz plebiscyt z okazji 30-lecia samorządu w Polsce. Nasze miasta pokonały w tym czasie gigantyczną drogę, a utworzenie samorządów, wzmocnionych następnie reformą z 1999 r., to jeden z największych sukcesów odnowionej Polski.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Zapytaliśmy mieszkańców i naszych czytelników o to, co w trzech dekadach najbardziej udało się w Gorzowie. Z czego jesteśmy najbardziej zadowoleni i dumni.

Jeszcze do 30 kwietnia trwa nasz plebiscyt, a głosować można na sześć wytypowanych wcześniej gorzowskich sukcesów.

Co w czołówce?

Jesteśmy już prawie na finiszu i okazuje się, że najwięcej głosów zyskała zachodnia obwodnica wraz z trasą S3. Wybrało ją 240 osób. Ale obwodnicy "depczą po piętach" gorzowskie bulwary, na które głosowało zaledwie 10 osób mniej.

Jak swój wybór uzasadnia głosujący?

Gorzów był wręcz rozjeżdżany, transport rozwalał miasto. To, że udało się wyprowadzić ruch poza centrum, jest naszym największym sukcesem, wręcz szczęściem

- tłumaczy Radosław Wróblewski, gorzowianin od urodzenia, radny miejski i rzecznik Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim.

Anna Synowiec, adwokatka i radna sejmiku lubuskiego również za największy sukces uważa obwodnicę, która dała miastu odetchnąć. Ale gdyby mogła, to ex aequo oddałaby głos na bulwary.

Nad rzeką rozwinęła się gastronomia i jest tam naprawdę ładnie. Choć mogłoby być jeszcze lepiej

- argumentuje.

W plebiscycie o trzecie miejsce walczy powstanie Filharmonii Gorzowskiej (139) z budową Słowianki (134). Dopiero na piątym miejscu plasują się nowe gorzowskie tramwaje (109). Może dlatego, że ciągle czekamy, aż skończą się drogowe inwestycje i nowoczesne wozy będą mogły wreszcie wyruszyć w trasy.

Głosuj, masz czas do 30 kwietnia

O dziwo, dopiero na szóstym miejscu, i to z dużym dystansem do pozostałych pozycji, lokują się inwestycje w strefie przemysłowej (55 głosów)

Głosowanie w plebiscycie "Supermiasta" potrwa do 30 kwietnia - wydłużyliśmy je ze względu na epidemię koronawirusa. Wyniki ogłosimy 8 maja. A 16 czerwca odbędzie się uroczysta gala Supermiast w redakcji "Gazety Wyborczej" w Warszawie.

Supermiasta. Gorzowska dycha i autobus dla medyka

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.