Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nauczyciele i rodzice uczniów z nową rzeczywistością, którą narzuciła wszystkim epidemia koronawirusa, mierzą się od połowy marca. Światełka w tunelu dla edukacji nie widać, bo Ministerstwo Edukacji Narodowej właśnie zdecydowało, że szkoły, przedszkola oraz żłobki będą zamknięte co najmniej miesiąc dłużej, czyli do 24 maja.

Jak długo potrwa nauczanie na odległość? Tego nie wie nikt. Z niektórych szkół płyną nieoficjalne, pesymistyczne informacje, że kto wie, czy klasy ponownie się zapełnią nawet we wrześniu. Oby jednak to się nie sprawdziło, bo będzie oznaczało, że wygrywamy z koronawirusem i wracamy do normalności, co wszystkim jest bardzo potrzebne.

Dzisiejszej decyzji wszyscy się spodziewali. - Warunki epidemiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół - powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. - Tym razem podajemy dłuższy termin - dodał.

Od poniedziałku zaczął się w Polsce pierwszy etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. W trzecim etapie jest zapisana „organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych I–III – ustalona maksymalna liczba dzieci w sali.” Dokładnych dat wchodzenia w kolejne etapy jednak nie ma. - W najbliższych dniach będziemy zbierali informacje, jaki efekt na przebieg epidemii będzie miało poluzowanie obostrzeń - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dziś MEN zdecydowało się podać nowe, dokładne daty, przełożonych na czerwiec egzaminów.

  • Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym, potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.
  • Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek, 8 czerwca i potrwa do 26 czerwca. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych. Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września.

Czy te nowe terminy będą tymi ostatecznymi, a egzaminy uda się faktycznie przeprowadzić? Jednoznacznej deklaracji na tak, dziś nikt nie złoży. - Jeśli sytuacja epidemiczna nam na to pozwoli, uczniowie zasiądą w ławkach, zachowując rygory bezpieczeństwa - stwierdził minister Piontkowski. - Muszą być zachowane odpowiednie odległości, zapewnione bezpieczeństwo dla uczniów i ich rodzin.

W piątek, w wyjątkowy sposób zajęcia kończą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników. Nie ma tradycyjnych, uroczystych spotkań, rozdania świadectw. Te zostaną przekazane uczniom w specjalnym trybie, który ustala każda ze szkół.

W pierwszym gorzowskim ogólniaku... - Każdy z wychowawców, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa w dobie pandemii, podpisał swoim uczniom niezbędne dokumenty. Część dokumentów będzie skanowana, a reszta możliwa będzie do odebrania po wcześniejszym umówieniu się z sekretariatem szkoły. W ten sposób piszą się kolejne karty historii tegorocznych maturzystów - relacjonowało Puszkinowskie Centrum Prasowe.

- Dzisiaj nadszedł ten moment, abyście szli przed siebie, byście widzieli w życiu głębszy sens i robili coś ze wszystkich sił. Bo, jak śpiewa Szymon Wydra, wasze życie będzie jak poemat, musicie znaleźć tylko dobry temat, musicie się odnaleźć w każdej chwili, musicie żyć - tak ze swoimi uczniami, na odległość żegna się II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.