Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie zaprasza na pokaz kolejnego spektaklu online. Tym razem w niedzielę będzie można zobaczyć na teatralnym kanale YouTube oraz na profilu Fb spektakl: "Kochać" w reżyserii Artura Barcisia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spektakl "Kochać" można będzie obejrzeć w niedzielę, 26 kwietnia o godz. 20 na kanale YouTube i poprzez stronę FB

O spektaklu "Kochać"

Ten spektakl ma swoją fabułę. Choć pada w nim tylko jedno zdanie, to wszystko wiemy: kto kogo kocha, kto kogo porzuca, kto tęskni. Wszystko jest opowiadane gestem, tańcem, piosenkami - mówił "Wyborczej" Artur Barciś. Piosenkami Piotra Szczepanika. To właśnie piosenki tego polskiego wykonawcy postanowił przypomnieć w swoim spektaklu aktor i reżyser.

- Piosenki Szczepanika są specyficzne, tworzone w jednym określonym czasie. I ten spektakl to właśnie nostalgiczny powrót do tych czasów, kiedy piosenki miały treść, o czymś opowiadały, miały swoją dramaturgię i piękną melodię. Trochę tęsknię za taką muzyką i takim światem.

Te piosenki to moja młodość, dzieciństwo. Ja je znałem, śpiewałem. Oczywiście nie tylko te piosenki. Słuchałem ich jednak wiele razy, to jest pewien rodzaj fascynacji, tęsknoty za piosenką, która ma treść, coś opowiada, jest małym dramatem. Nie tak, jak często jest dzisiaj, że piosenka ma jeden szlagwort powtarzany w kółko, właściwie nieistotny. W pewnym momencie odkryłem, że te teksty układają się w jakąś historię, którą można opowiedzieć. A skoro historia, to może spektakl - mówił nam Artur Barciś przed premierą, która miała miejsce 14 stycznia 2012 r.

Akcja spektaklu dzieje się gdzieś w Peerelu, na sali dansingowej. Równie dobrze mogłaby to być jakaś gorzowska Wenecja czy Casablanca. Tatiana Kwiatkowska, scenografka, z pietyzmem oddała klimat tamtych czasów. Wystrój wnętrz, kostiumy, fryzury, makijaż - wszystko jak wtedy.

- Ten spektakl ma być sentymentalną podróżą w czasie. Oczywiście, to nie ma nic wspólnego z polityczną rzeczywistością. Te czasy nie były ani piękne, ani sympatyczne. Ale ludzie wtedy też kochali, spotykali się i rozchodzili się, mieli swoje namiętności. O tym jest ten spektakl, o uczuciach - tłumaczył reżyser.

W spektaklu jest ponad 20 piosenek, z których połowa to te najpopularniejsze przeboje Piotra Szczepanika. Inne są mniej znane, ale równie piękne, wpisujące się w historię, którą opowiada ten spektakl. Bo, jak zastrzega reżyser, to nie jest koncert piosenek, ale historia opowiedziana piosenkami. Było to możliwe, bo w większości piosenki były pisane w pierwszej osobie.

- Ktoś śpiewa jak mi jest źle, jak bardzo cię kocham albo nigdy więcej nie patrz na mnie, albo spal żółte kalendarze. Dzięki temu udało się zrobić opowieść, stworzyć fabułę. Są tylko piosenki, ale wiemy: kto z kim, co się dzieje. Kto kogo kocha, kto kogo porzuca, kto tęskni. To wszystko jest opowiadane ruchem, gestem, tańcem, piosenkami - mówi Artur Barciś.

Spektakl zaczyna się od pokazu fotografii, slajdów, które wprowadzą widzów w klimat potańcówki z lat 60. Usłyszymy również z playbacku piosenkę "Wspomnienia" śpiewaną przez samego Piotra Szczepanika.

A na dużej scenie teatru zobaczymy jedenastu aktorów i pięcioosobowy zespół, bo muzyka będzie grana oczywiście, jak to na "zabawie podmiejskiej", na żywo.

"Kochać". Reżyseria Artur Barciś, scenografia Tatiana Kwiatkowska, choreografia Tomasz Tworkowski. Premiera odbyła się 14 stycznia 2012 r. w Teatrze Osterwy. W premierowym przedstawieniu wystąpili: Adrianna Góralska - Ona, Beata Chorążykiewicz - Pani, Marzena Wieczorek - Dziewczyna, Karolina Miłkowska-Prorok - Samotna, Edyta Milczarek - Panienka, Anna Łaniewska - Sprzątaczka, Artur Nełkowski - On, Michał Anioł - Pan, Jarosław Książek - Marynarz, Jan Mierzyński - Samotny, Krzysztof Tuchalski - Tajniak, a wsparcie służyła Iwona Hauba - inspicjent, sufler. Grał zespół w składzie: Marek Zalewski - instrumenty klawiszowe, Paweł Czyrka- gitara basowa, Mariusz Lipiński/ Ireneusz Budny- perkusja, Marcin Nowak- gitara, Marek Kiona- saksofon, wokal.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem