Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

15 marca rząd zamknął granice Polski dla cudzoziemców. Polacy, którzy wracają z zagranicy (także pracownicy przygranicznych miejscowości), muszą obowiązkowo poddać się 14-dniowej kwarantannie. Rząd tłumaczy, że powodem jest walka z pandemią koronawirusa. I choć od poniedziałku, 20 kwietnia niektóre obostrzenia są łagodzone, np. zakaz wstępu do lasów czy parków, na razie nie jest planowane otwarcie granic.

Mapa euroregionów w PolsceMapa euroregionów w Polsce Fot. Federacja Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej

Czesław Fiedorowicz, przewodniczący Zarządu Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej, a jednocześnie prezes Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr, zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o zniesienie również tego zakazu. Przekraczanie granicy miałoby być możliwe w kilku sytuacjach.

„Wraz ze stopniowym zmniejszeniem obostrzeń w przemieszczaniu się obywateli zwracam się do Pana Premiera o dopuszczenie możliwości przekraczania granicy z powodów zawodowych, edukacyjnych, zdrowotnych oraz ze względu na kontakty najbliższej rodziny” – napisał Fiedorowicz w liście do Morawieckiego.

Były przewodniczący sejmiku województwa lubuskiego uważa, że między mieszkańcami miejscowości w różnych państwach, ale należących do jednego euroregionu, wytworzyła się szczególna zażyłość kontaktów. „Żyjemy w silnej symbiozie i potrzebujemy siebie nawzajem. Guben dla Gubina, Löcknitz dla Szczecina, Zgorzelec i Görlitz, Cieszyn i Czeski Cieszyn, Nowy Targ i Kieżmark, Suwałki i Mariampol to niby »zagranica«, ale związki dotyczące ludzi, ich miejsca pracy, zamieszkiwania, powiązania rodzinne, nauki w szkołach i uczelniach wyższych, leczenia, opieki zdrowotnej i codziennych kontaktów są często bardzo intensywne” – tłumaczył Czesław Fiedorowicz.

Fiedorowicz: „Postuluję, aby wzorem innych szczególnych rozwiązań obowiązujących Policję, Straż Pożarną, Straż Graniczną, Służby Ratunkowe, jak również kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach transportu międzynarodowego, przyjąć szczególne warunki dotyczące pracowników transgranicznych, ale również sfery ochrony zdrowia, edukacji i powiązań rodzinnych”.

Przewodniczący Zarządu Federacji Euroregionów zapewnił premiera, że jego organizacja i każdy z 15 euroregionów w Polsce pomoże w opracowaniu nowych rozwiązań prawnych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.