Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Poddanie się testowi jest dobrowolne i bezpłatne. Pierwsze z tej możliwości skorzystały dwa zespoły: zespół medyczny Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Zestawy testowe przekazano do 47 komórek medycznych szpitala. Wśród nich są m.in. oddziały szpitalne, poradnie i zakłady diagnostyczne. Wymazy z nosa lub nosogardzieli będzie pobierać osoba wyznaczona przez kierownika danej komórki. Potem zostaną zebrane Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej, a stamtąd trafią do wyznaczonego laboratorium.

Badanie RT-PCR jest badaniem wykonywanym techniką amplifikacji kwasu nukleinowego. To test genetyczny, który pozwala na wykrycie wirusa w próbce wymazu pobranego od pacjenta z plwociny lub wymazu nosowo-gardłowego. Badanie RT-PCR jest podstawowym testem zalecanym przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO). Badania pracowników szpitala potrwają do 23 maja.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.