Koronawirus. Między innymi kardiomonitory, maseczki i przyłbice - to sprzęt, na który mogą liczyć ze strony WOŚP szpitale z całej Polski, również te w woj. lubuskim. Część tych rzeczy już służy medykom z regionu, kolejne partie są w drodze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra przeciwko koronawirusowi od samego początku epidemii. Za pieniądze m.in. z założonego Funduszu Interwencyjnego Jurek Owsiak i spółka sukcesywnie zakupują sprzęt dla szpitali w całej Polsce.

Do tej pory na konto funduszu trafiło ponad 14 mln zł. Swoją cegiełkę każdy może dorzucić TUTAJ.

„Całość zaangażowania WOŚP w walkę z koronawirusem (wartość dokonanych zakupów) sięga już 36 milionów złotych” – informuje Orkiestra na swojej stronie.

Co udało się kupić do tej pory?

  • 200 łóżek do intensywnej terapii,
  • 157 kardiomonitorów,
  • 50 tys. indywidualnych pakietów ochrony biologicznej,
  • 50 tys. masek N95/KN95,
  • 71 respiratorów,
  • 75 tys. przyłbic dla zespołów ratownictwa medycznego,
  • 50 tys. kombinezonów ochronnych,
  • 1,6 mln trójwarstwowych maseczek chirurgicznych.

„15 i 16 kwietnia w magazynie na terenie SEGRO Business Park Warsaw WOŚP realizował wysyłkę środków ochrony osobistej, m.in. przyłbic, płynów dezynfekujących i mydła. Trafiają one do stacji pogotowia ratunkowego, DPS-ów, oddziałów ginekologiczno-położniczych, a także szpitali, walczących z koronawirusem”.

Maseczki i pozostały sprzęt są przekazywane na bieżąco do szpitali. Również do tych w woj. lubuskim. Ale to nie koniec zakupów. Bo z Chin nadciąga kolejnych milion trójwarstwowych maseczek chirurgicznych. Na miejscu znajdzie się w ciągu dwóch tygodni. Orkiestra czeka też na dotarcie zamówionych 24 respiratorów, zakupionych za 2 mln zł przekazane przez Allegro – firma zakupiła już jednorazowe maseczki i płyny do dezynfekcji warte milion złotych, które posłużą m.in. ratownikom z Gorzowa.

Część z pierwszej transzy maseczek przeznaczono dla ośmiu placówek w regionie: w Zielonej Górze, Gorzowie, Żarach, Kostrzynie, Międzyrzeczu, Parczewie, Skąpem i Sulęcinie. W te miejsca przekazano też przyłbice.

Gorzowska lecznica przy ul. Dekerta otrzymała już dwa kardiomonitory. Po jednym przekazano do SPZOZ w Sulechowie i Szpitala na Wyspie w Żarach.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej