Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tym razem transport z Chin waży ok. 10 ton, ma objętość ok. 84 kubików. Mieści się w kilku tysiącach pudeł. W środku rzeczy najbardziej potrzebne lekarzom na pierwszej linii walki z koronawirusem: kombinezony, gogle, maski, rękawiczki, maseczki. W czwartek wieczorem kolejny transport z Szanghaju zamówiony przez Elżbietę Polak, lubuską marszałek, wylądował na warszawskim lotnisku.

– W piątek Wojsko Polskie przywiezie cały ładunek do Zielonej Góry. Wszystko kupowaliśmy dla lekarzy, pielęgniarek – mówi marszałek Polak. Przyznaje, że zatrważa ją statystyka dotycząca zakażeń personelu medycznego w Polsce. Sięga 20 proc. wszystkich zakażonych koronawirusem.

Marszałek przeznaczyła na zakup sprzętu ochrony osobistej aż 9 mln zł. Pieniądze, za zgodą Komisji Europejskiej, przesunęła z regionalnego programu operacyjnego. A że zrobiła to jako jedna z pierwszych marszałków w Polsce, dlatego pierwsza robiła zakupy. I to sporo taniej niż w kraju.

I choć w kryzysie za zabezpieczenie szpitali powinien odpowiadać rząd, jego wojewoda, to w większości o bezpieczeństwo lubuskich lekarzy i pielęgniarek dba marszałek. Teraz chce zabezpieczyć nie tylko wszystkie szpitale, które wskazał wojewoda (w stanie gotowości postawiono lecznice w Zielonej Górze, Gorzowie, Torzymiu, Żarach, Sulechowie), ale także inne lecznice i przychodnie.

– W odpowiedzi na dramatyczny apel Okręgowej Izby Lekarskiej postanowiliśmy wyposażyć w sprzęt ochrony osobistej wszystkie szpitale powiatowe, lekarzy rodzinnych i przychodnie specjalistyczne – mówi Elżbieta Polak.

Zamówienie dzięki doświadczeniu na chińskim rynku pomógł zrealizować po raz drugi zielonogórski LUG, a przelot samolotu zorganizował rząd.

To nie pierwszy transport marszałek. W ubiegłym tygodniu sprowadzono materiały, które zajęły 90 kubików i ważyły 12,5 tony. W paczkach znalazło się 20 tys. zestawów ochrony biologicznej (w tym kombinezony, maski, gogle, rękawice ochronne, pokrowce na buty, włókninowe ubrania jednorazowego użytku, worki na odpady), 27,5 tys. masek z filtrem, 25 tys. masek flizelinowych, 13,7 tys. gogli nieparujących, 3,4 tys. przyłbic i 1,3 mln rękawic.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.