Koronawirus. Do lubuskiego ZUS-u złożono ponad 24 tys. wniosków w ramach tarczy antykryzysowej. Aż 75 proc. z nich dotyczy zwolnienia z opłacania składek podczas kolejnych trzech miesięcy mijających pod znakiem epidemii koronawirusa. Najwięcej - ok. 10,7 tys. - wypełniono w Zielonej Górze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przedsiębiorcy mogą korzystać z ulg zawartych w przygotowanej przez rząd tarczy antykryzysowej. Te mają ułatwić im funkcjonowanie ich firm w czasach, gdy epidemia koronawirusa wprowadza gigantyczny zamęt w polską i światową gospodarkę.

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące, odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie należności na raty bez pobierania opłaty prolongacyjnej oraz wypłatę świadczenia postojowego dla samozatrudnionych, a także pracowników na umowach cywilnoprawnych. W Lubuskiem złożono łącznie do tej pory 24 tys. z ww. wniosków.

Które świadczenia najczęściej wybierają przedsiębiorcy z regionu? 18 tys. z nich złożyło dokumenty ws. zwolnienia z opłacenia składek. Przysługuje ono mikroprzedsiębiorcom, czyli firmom zatrudniającym nie więcej niż 9 pracowników, i samozatrudnionym, którzy nie przekroczyli 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 15 681 zł.

- Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE - mówi Agata Muchowska, rzeczniczka lubuskiego ZUS-u.

Jeśli chodzi o świadczenia postojowe, to stara się o nie ok. 5,5 tys. przedsiębiorców. Są one nieoskładkowane i opodatkowane. Co zrobić, żeby otrzymać 2080 zł?

- Aby je otrzymać, zawarcie umowy cywilnoprawnej bądź założenie firmy musiało nastąpić przed 1 lutego 2020 r. Przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie może przekraczać 15 681 zł, poza tym w przypadku samozatrudnionych przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł - tłumaczy Muchowska.

Z kolei o ulgę w postaci odroczenia terminu płatności składek albo rozłożenia należności na raty bez pobierania opłaty prolongacyjnej stara się 800 osób. - Ulga dotyczy wszystkich płatników składek oraz wszystkich składek. Zarówno za przedsiębiorcę, jak i jego pracowników. Nie ma znaczenia wielkość firmy oraz data jej założenia. Ze wsparcia mogą skorzystać także samozatrudnieni - dodaje rzeczniczka.

W Zielonej Górze z niżej wymienionych rozwiązań w ramach tarczy antykryzysowej skorzystało:

  • zwolnienie z obowiązku opłacania składek - ok. 10,7 tys. osób,
  • odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie należności na raty bez pobierania opłaty prolongacyjnej - ok. 500 osób,
  • wypłata świadczenia postojowego dla samozatrudnionych - ok. 2,9 tys. osób,
  • wypłata świadczenia postojowego dla pracowników na umowach cywilnoprawnych - ponad 200 osób.

A w Gorzowie:

  • zwolnienie z obowiązku opłacania składek - ok. 7,3 tys. osób,
  • odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie należności na raty bez pobierania opłaty prolongacyjnej - ok. 300 osób,
  • wypłata świadczenia postojowego dla samozatrudnionych - ok. 2,2 tys. osób,
  • wypłata świadczenia postojowego dla pracowników na umowach cywilnoprawnych - ponad 160 osób.

Więcej szczegółów dotyczących wsparcia ZUS-u w ramach tarczy antykryzysowej znajdziemy TUTAJ.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej