Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Gorzowie Warta i Stilon liderują lubuskiej czwartej lidze po rundzie jesiennej. Wiosną miały się ścigać o jedną przepustkę do trzeciej ligi. Niestety rewanże do tej pory nie ruszyły i nie wiadomo, czy w ogóle w tym sezonie nasi piłkarze wrócą do gry. Wszystko przez poważne zagrożenie i obostrzenia, jakie niesie za sobą epidemia koronawirusa. Lekarze twierdzą, że szczytu zachorowań w Polsce jeszcze nie było.

Od czwartku obowiązkowo musimy zakrywać twarz, słyszymy pierwsze sygnały o bardzo powolnym poluźnianiu obostrzeń, także w sporcie.

Na razie nie przekłada to się na futbolistów z niższych lig.

Wczoraj odbyła się wideokonferencja, w której udział wzięli prezesi Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej oraz prezes PZPN Zbigniew Boniek.

„Omawiano m.in. aktualną sytuację epidemiologiczną w kraju i jej wpływ na rozgrywki piłkarskie prowadzone przez wojewódzkie związki, zwłaszcza seniorskie trzeciej ligi i klasy niższe, a także rozgrywki kobiece i młodzieżowe oraz mecze Pucharu Polski.

Po konsultacjach z klubami postanowiono, że decyzja o sposobie kontynuowania lub zakończenia obecnego sezonu, zostanie podjęta najpóźniej do 11 maja. Po tym terminie określone zostaną szczegółowe rozwiązania dotyczące rundy wiosennej sezonu 2019/20 r.”

Zdecydowano, że wypracowane stanowisko będzie wspólne dla wszystkich wojewódzkich. Jakie ono będzie? Słyszymy, że wciąż jest kilka wariantów i piłkarze mogą się trzymać niewielkiej nadziei, że np. od końca maja, czy początku czerwca uda się w jakieś okrojonej formie rozegrać rundę wiosenną, dokończyć rozgrywki. Oczywiście są też warianty o zakończeniu rozgrywek z tabelą po jesieni, ze spadkami lub bez. Również najbardziej radykalna wersja, czyli anulowanie sezonu.

Piłkarze chcą jednak grać - takie wieści płyną z większości klubów. Nawet w czerwcu i jak trzeba, w lipcu, bo okoliczności są wyjątkowe. Potrzebują tego futboliści, ale i kibice. Znaku, że zaczynamy powoli wracać do normalności. Oczywiście zachowując wszelkie środki ostrożności.

Poniżej trafne spostrzeżenia od Budowlanych Murzynowo, którym pomaga reprezentant Polski, gorzowianin Dawid Kownacki. Budowlani próbują wywalczyć promocję do czwartej ligi.

Podobno jednym ze sposobów, który jest rozważany, jeśli piłkarska wiosna miałaby w końcu ruszyć na boiska niższych klas, jest ten zaproponowany przez Stilon. - Użyjmy modelu ekstraklasy, czyli od razu zróbmy podział na grupy mistrzowską i spadkową - mówił trener Kamil Michniewicz. - Wtedy każdy rozegra jeszcze po siedem meczów, a więc co najważniejsze: dostanie jeszcze szansę powalczyć na boisku.

Jeszcze dwa, trzy tygodnie i będziemy wiedzieli wszystko. Byle tymi decyzjami nie zrujnować sportowego życia na lata, bo przecież musi być życie po koronawirusie, a właściwie z nim obok, bo wirus nie zniknie. Ważne, abyśmy każdego dnia potrafili sobie lepiej z nim radzić. Niestety wydaje się, że na razie w Polsce bierzemy epidemię na przeczekanie.

TABELA LUBUSKIEJ CZWARTEJ LIGI PO RUNDZIE JESIENNEJ:

 • 1. WARTA GORZÓW 15 40 57:9
 • 2. STILON PROSUPPORT GORZÓW 15 37 48:15
 • 3. Carina Gubin 15 34 42:15
 • 4. Polonia Słubice 15 27 40:24
 • 5. Spójnia Ośno Lubuskie 15 23 23:24
 • 6. Pogoń Skwierzyna 15 23 30:32
 • 7. Dąb Przybyszów 15 23 37:24
 • 8. Korona Kożuchów 15 21 17:32
 • 9. ZAP Syrena Zbąszynek 15 21 28:28
 • 10. Meprozet Stare Kurowo 15 16 24:29
 • 11. Lechia II Zielona Góra 15 16 26:32
 • 12. Ilanka Rzepin 15 14 17:42
 • 13. Czarni Żagań 15 14 22:36
 • 14. Piast Iłowa 15 14 25:34
 • 15. Pogoń Świebodzin 15 13 23:40
 • 16. Tęcza Krosno Odrzańskie 15 7 16:59

Po styczniowej fuzji, w rundzie wiosennej zamiast TS Przylep będziemy mieli rezerwy trzecioligowej Lechii Zielona Góra. Najlepszy zespół wywalczy sobie prawo gry w trzeciej lidze.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.