Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wszystkie trzy obwodnice – Wschowy, Dobiegniewa i Przytocznej – znalazły się w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała o rozpoczęciu etapu projektowania trzech dróg. Ruszyły procedury przetargowe na dokumentacje obwodnic. Ogłoszenia pojawiły się m.in. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Oferty powinniśmy poznać w połowie maja.

„Wykonawcy wyłonieni w przetargu opracują dokumentację projektową w ramach Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowych z elementami Koncepcji Programowych (STEŚ-R) wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach” – informuje GDDKiA w Zielonej Górze.

Nowe obwodnice, Wschowa, Dobiegniew, PrzytocznaNowe obwodnice, Wschowa, Dobiegniew, Przytoczna GDDKiA

Przyjrzyjmy się planom obwodnic.

Obwodnica Wschowy powstanie w ciągu drogi krajowej nr 12. Celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta. Ruch ciężarowy to jedna z przyczyn zanieczyszczenia powietrza we Wschowie. Miasto jest w czołówce polskich miejscowości z kiepską jakością powietrza. Obwodnica połączy też drogi ekspresowe S3 i S5 na terenie województw lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. „Nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości we Wschowie oraz na całym fragmencie DK nr 12 pomiędzy Lesznem a Głogowem” – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Obwodnica Dobiegniewa powstanie w ciągu drogi krajowej nr 22. Podstawowym celem jest także wyprowadzenie ruchu tranzytowego w miasteczka. „Obwodnica usprawni ruch zarówno na odcinku pomiędzy Wałczem a Gorzowem, ale także pomiędzy Niemcami a korytarzem drogi krajowej nr 11 i dalej autostrady A1” – twierdzą drogowcy.

Obwodnica Przytocznej powstanie w ciągu drogi krajowej nr 24. Obecnie ta droga biegnie przez centrum miasta. „DK nr 24 jest ważnym korytarzem transportowym na osi wschód-zachód, równolegle do autostrady A2. Obwodnica poprawi również dostęp do drogi ekspresowej S3” – czytamy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.