Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Załóż maseczkę i daj szansę na przeżycie sobie i innym. Zrób to na znak szacunku dla ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy - apelują medycy.

Pamiętajmy, że samo noszenie maseczki nie daje nam stuprocentowej  ochrony przed koronawirusem. Musimy łączyć jej noszenie z innymi metodami zapobiegania zakażeniu: higieną rąk, higieną układu oddechowego, zakładaniem rękawiczek, utrzymywaniem odległości od innej osoby co najmniej dwa metry.

Gdzie od jutra musimy obowiązkowo zakrywać twarz, żeby nie narazić się na karę? W miejscach ogólnodostępnych. Na drogach i placach, w autobusach i tramwajach (kierowcy nie mają takiego obowiązku). Również jadąc samochodem, jeśli wieziemy osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie z nami.

Bez maseczki nie załatwimy również żadnej sprawy. Zasłaniamy twarz w sklepie, na targowisku, na poczcie, „w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego (duchowny prowadzący obrzędy nie ma takiego obowiązku), oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.”

Lista długa, a więc po prostu nie ma co ryzykować, tylko po wyjściu z domu zakrywajmy twarz wszędzie.

Bez maseczek cały czas będą chodzić dzieci do czterech lat. Również osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności. Okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane

A co robimy w pracy? Rozporządzenie nie nakazuje zakrywania twarzy osobom wykonującym czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach). Wyjątkiem są osoby wykonujące bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów. Tu swoje regulacje może wprowadzić pracodawca.

Jak zakładać maseczki?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) instruuje jak poprawnie zakładać oraz pozbywać się zużytej maseczki ochronnej. Dodatkowo zaznacza, że maseczki są efektywne jedynie kiedy ich noszenie łączy się z częstym i dokładnym myciem rąk.

1. Przed nałożeniem maseczki należy umyć dłonie przy użyciu mydła oraz ciepłej wody lub zdezynfekować je płynem do dezynfekcji rąk.

2. Zakryj maseczką usta oraz nos i upewnij się, że pomiędzy maseczką, a twarzą nie utworzyły się żadne szczeliny.

3. Staraj się nie dotykać maseczki kiedy jej używasz. Jeśli musisz jej dotknąć postaraj się najpierw umyć lub zdezynfekować ręce.

4. Zmień maseczkę na nową jak tylko poczujesz, że używana robi się wilgotna. Nigdy nie używaj ponownie maseczek jednorazowego użytku.

5. Aby zdjąć maskę, chwyć za wiązania i je rozwiąż. Nie dotykaj przedniej części maseczki. Po użyciu wyrzuć ją do kosza i umyj ręce.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.