Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prezydent Jacek Wójcicki zdecydował o uruchomieniu miejskich ośrodków wsparcia dla osób potrzebujących pomocy psychologicznej w trudnym czasie walki z pandemią. Pomocy będą udzielać psychologowie, terapeuci rodzinni i eksperci z zakresu pedagogiki i psychoterapii.

Ze względu na konsekwencje psychologiczne, doświadczania trudnych emocji w wyniku epidemii COVID-19, w szczególności poczucia izolacji, zagrożenia i lęku, osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy, dzwoniąc na numer telefonu, pod którym dyżurować będą specjaliści. Pomoc będzie można uzyskać w postaci konsultacji telefonicznej lub za pośrednictwem wizualnych kanałów komunikacji, jak na przykład Skype.

W uporaniu się z psychologicznymi konsekwencjami społecznej izolacji pomogą pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia Ofiar Przemocy oraz Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Gorzowie.

- Uruchomiliśmy mechanizm, który pozwoli wspierać osoby potrzebujące pomocy psychologicznej w tym trudnym czasie. Często lęk, niekontrolowane emocje, czy konflikty rodzinne to sytuacje, z którymi musimy radzić sobie w dobie walki z epidemią i w ramach koniecznej izolacji społecznej. To trudna sytuacja i nierzadko znajdujemy się w niej pierwszy raz. Dlatego chcemy objąć wsparciem możliwie szerokie grono mieszkańców, którzy będą takiej pomocy szukali i potrzebowali - podkreśla wiceprezydent miasta Małgorzata Domagała.

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się z dnia na dzień. Ważne jest wiec, aby każdy, kto w tym czasie czuje, że sytuacja go przerasta, mógł znaleźć fachową pomoc. Psychologowie będą udzielać takiego wsparcia przez telefon, a grafik dyżurów został skonstruowany tak, by pomagać niezależnie od pory dnia i nocy.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Numer do konsultacji psychologicznej: 95 7 214 215 oraz SKYPE: pomoc@oik.pl

Pracownicy ośrodka odbierają telefon przez całą dobę. Niemniej o poszczególnych porach dnia i nocy, dyżuruje inny specjalista: psycholog, pedagog i aspirant pracy socjalnej.

Urząd Miasta Gorzowa

Na podobnych zasadach pomocy będzie udzielał Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie. Tutaj również będzie można uzyskać fachową pomoc o każdej porze, dzwoniąc pod numer 95 721 41 60. Telefon, w zależności od pory będzie odbierał inny specjalista. Obie placówki od wielu lat świadczą specjalistyczną pomoc mieszkańcom Gorzowa i powiatu. Pracują tutaj doświadczeni fachowcy, którzy na co dzień zmagają się z trudnymi sytuacjami rodzinnymi i indywidualnymi.

Urząd Miasta Gorzowa

Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. Oferta pomocy pracowników poradni skierowana jest zarówno do rodziców i nauczycieli, jak i dla dzieci i młodzieży. W razie potrzeby możliwe jest umówienie się z pracownikiem placówki na rozmowę za pośrednictwem Skype.

Pracujący w placówce specjaliści pozostają do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00, pod numerem telefonu 95 7320 736, e-mail: zpppgorzow@wp.pl. Natomiast w godzinach 14.00-20.00 prowadzone będą konsultacje psychologiczne pod numerem 667 659 275.

Urząd Miasta Gorzowa

Pomoc będzie świadczona do odwołania.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.