W walce z koronawirusem pomoże szpitalowi 40 litrów płynu do dezynfekcji powierzchni wyprodukowanego przez naukowców z Akademii im. Jakuba z Paradyża.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie otrzymał od naukowców z Akademii im. Jakuba z Paradyża płyn dezynfekcyjny wytworzony przy użyciu nanocząsteczek srebra. Środek ma właściwości odkażające i bakteriobójcze i będzie wykorzystany w Jednoimiennym Szpitalu Zakaźnym przy ul. Walczaka.

- Przekazana ilość wystarczy nam na około 2 tygodni – mówi Dorota Mądrawska, kierownik Działu Higieny Szpitalnej w lecznicy. - Tylko do dezynfekcji namiotów przy ul. Walczaka dziennie zużywamy około 5 litrów płynu - dodaje.

Metodę wytwarzania płynu na bazie nanocząsteczek srebra naukowcy z Gorzowa opracowali już trzy lata temu. Teraz ją zmodyfikowali.

CZYTAJ TAKŻE: Rozmowa o koronawirusie: Grypa charakteryzuje się sezonowością, pandemią aktualnie objęty jest cały świat

- Metody łukowe wytwarzania takich płynów są znane od lat 60. ubiegłego wieku - tłumaczy Krzysztof Jankowski z laboratorium nanotechnologii i nanobiologii AJP. - My zmodyfikowaliśmy tę najbardziej powszechną. Zamiast prądu stałego wykorzystaliśmy prąd zmienny. Zamiast wysokiego amperażu i niskiego napięcia – niski amperaż i wysokie napięcie. To pozwoliło nam otrzymać odpowiednią dla naszych potrzeb charakterystykę napięciowo-prądową. Tym sposobem opracowaliśmy metodę na efektywne wytwarzanie płynu z właściwościami dezynfekującymi - dodaje.

Naukowcy zalecają, aby płyn był wykorzystywany do tzw. fumigacji, czyli zamgławiania powierzchni aerozolem. Po tym zabiegu należy odczekać ok. godziny, aby nanocząstki osiadły i mogły zadziałać. Skutecznie chronią powierzchnię, dopóki nie zostaną z niej starte. Badania wykazały, że zabezpieczenie trwa ok. 3 dni. Wytworzenie 40 litrów gotowego do użycia płynu zajmuje naukowcom ok. 10 godzin.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem