Klienci gorzowskiego magistratu mogą od dziś załatwić sprawy urzędowe bez bezpośredniego kontaktu z urzędnikami. Na początek te sprawy prowadzone przez wydział komunikacji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Firma InPost na potrzeby Urzędu Miasta Gorzowa przygotowała dwa nowe specjalistyczne paczkomaty. Dzięki nim można nadać i odebrać dokumenty urzędowe.

- W tej trudnej sytuacji, w której się znaleźliśmy szukamy takich rozwiązań, by maksymalnie ułatwić kontakt z urzędnikami i pomóc w załatwianiu spraw urzędowych. Zwróciliśmy się do InPost z pytaniem, czy pomogą nam w rozwiązaniu problemu obsługi mieszkańców. Odpowiedź firmy była błyskawiczna - powiedział prezydent Jacek Wójcicki. -

Firma InPost to lider nowoczesnej logistyki w Polsce, jeden z największych dostawców usług przesyłkowych, który ma w Polsce ponad 6 tys. urządzeń.

Gorzowski paczkomat jako pierwszy w kraju będzie również obsługiwać i wspierać funkcjonowanie urzędu miasta.

- Już wcześniej widzieliśmy możliwość stworzenia takiej usługi, jednak dopiero na początku pandemii powołaliśmy dedykowany zespół naszych specjalistów, z zadaniem przygotowania komercjalizacji koncepcji - mówi Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPost. - Prezydent Gorzowa, jako pierwszy stwierdził, że to jest świetny pomysł i rozwiązanie obecnych problemów. Szybko stworzyliśmy maszyny skonfigurowane pod potrzeby miast i przygotowaliśmy usługę InPost Urząd24, która znacznie ułatwi obieg dokumentów między urzędem a mieszkańcami. Pierwsze takie paczkomaty oznaczone herbem miasta właśnie zostały uruchomione w Gorzowie. Dodatkowo, aby maksymalnie ułatwić załatwianie spraw urzędowych, umożliwiliśmy mieszkańcom Gorzowa nadanie dokumentów z każdego innego paczkomatu na terenie miasta do paczkomatu „urzędowego”. Takie rozwiązanie w okresie pandemii jest o wiele bezpieczniejsze zarówno dla mieszkańców, jak i dla samych urzędników - podkreślił Brzoska.

Mieszkańcy mogą załatwić wybrane sprawy urzędowe przy pomocy paczkomatów InPost. Wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie urzad24.inpost.pl/Gorzow i zanieść wymagane dokumenty do dowolnego, wybranego przez siebie paczkomatu na terenie miasta. Koszt nadania paczki wynosi 5,99 zł. Odbieranie dokumentów nadanych przez urzędników do mieszkańców będzie możliwe w paczkomatach InPost przy ulicy Sikorskiego 3-4 oraz przy ulicy Myśliborskiej 34, zlokalizowanych obok budynków Urzędu Miasta.

Podczas pandemii rekomendowany jest bezpieczny odbiór dokumentów zdalnie przy pomocy darmowej aplikacji InPost Mobile z poziomu smartfona (aplikacja do pobrania w sklepach App Store i Google Play), zamiast standardowego użycia panelu dotykowego.

Na początek za pośrednictwem paczkomatu można załatwić sprawy w wydziale komunikacji. Jakie? Na przykład:

- złożyć wniosek o zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z zagranicy, zakupionego w kraju lub nowego;

- złożyć wniosek o wymianę/wydanie wtórników dokumentów komunikacyjnych (dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych);

- zgłosić zbycie/nabycie pojazdu;

- zawiadomić o zmianie stanu faktycznego (np. dopisanie adnotacji: hak, gaz, itp.);

- złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu;

- odebrać nowy dowód rejestracyjny, kartę pojazdu

- wydanie profilu kandydata na kierowcę (PKK) przed przystąpieniem do szkolenia/egzaminu państwowego,

- wtórnik prawa jazdy/pozwolenia na kierowanie tramwajem;

- wpis w dokumencie prawa jazdy potwierdzający kwalifikacje zawodowe,

- wydanie międzynarodowego prawa jazdy;

- wydanie/przedłużenie ważności zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne;

- wydanie zaświadczenia.

Gotowe dokumenty będą czekać na odbiór w urządzeniu obok budynku Urzędu Miasta, na identycznych zasadach, na jakich funkcjonują wszystkie paczkomaty.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  paczkomat wydzialu komunikacji, nie sadze by w Polsce podobny dowcip sie przyjal.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0