Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pisaliśmy niedawno, że są problemy z dostarczeniem nowych pojemników w gminach obsługiwanych od 1 kwietnia przez firmę Albar, m.in. w gminie Deszczno. Podobne opóźnienia ma też firma Komunalnik obsługująca gorzowski sektor II oraz Santok i Lubiszyn.

- Wiemy, że część mieszkańców niecierpliwi się o dostawę pojemników na odpady. Informujemy, że pojemniki podstawiane są na bieżąco. Do rozstawienia mieliśmy ok. 46 tys. sztuk pojemników na dwa sektory. Rozstawianie zaplanowaliśmy zakończyć 31 marca i plan udałoby się zrealizować przy stosunkowo normalnych warunkach pracy. Ze względu jednak na trudną sytuację związaną z pandemią nie zdążyliśmy zakończyć procesu rozstawiania do czasu rozpoczęcia świadczenia usługi. Powodem opóźnień są zwłaszcza przestoje w dostawach pojemników - informuje Danuta Wach z PHU Komunalnik Sp. z o.o.

Firma zapewnia jednak, że nawet w przypadku braku pojemnika odbiory odpadów będą realizowane zgodnie z harmonogramem. - W tym przejściowym okresie będziemy oczywiście również odbierać odpady zgromadzone w workach. Dziękujemy za zrozumienie i zapewniamy, że mimo ograniczeń związanych z pandemią nasi pracownicy realizują na bieżąco odbiory odpadów z posesji. Jednocześnie zwracamy się z prośbą do mieszkańców, aby odpady zgromadzone w workach opisywać markerem lub naklejać kartkę z informacją, jaka to frakcja, ewentualnie wystawiać worki z frakcją, która wg harmonogramu odbierana jest w danym dniu - dodaje Wach.

Segregują wszyscy

Od 1 kwietnia wszyscy mają obowiązek segregować odpady, nie ma już możliwości zaznaczenia w deklaracji braku segregacji. W związku z tym właściciele nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych, którzy przedtem deklarowali brak segregacji, mają obowiązek złożenia nowych deklaracji.

W sektorze I gminy Santok i Lubiszyn będzie obsługiwał Komunalnik, a gminy Bogdaniec, Kłodawa oraz Deszczno - firma Albar. Sektor II, czyli Gorzów Piaski, Manhattan, Górczyn i Dolinki, należy do Komunalnika, a sektor III, czyli Gorzów Staszica, Europejskie, Śródmieście, Zawarcie, Zakanale, Słoneczne, Wieprzyce, do firmy Inneko.

Nie zmieniły się zasady segregacji. Nadal segregujemy odpady na pięć frakcji:

metale i tworzywa sztuczne,

szkło,

papier,

bioodpady,

odpady niesegregowane (zmieszane).

Nowością są pojemniki na bioodpady w zabudowie jednorodzinnej. Dotychczas bioodpady w domkach były gromadzone w workach. Od teraz, w sytuacji zwiększonej sezonowo ilości produkcji bioodpadów (np. skoszona trawa), można będzie wystawiać je dodatkowo w workach koloru brązowego lub przezroczystych, w które mieszkańcy muszą wyposażyć się sami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.