W ubiegłym roku dzięki lubuskiemu programowi in vitro w ciążę zaszło 17 kobiet. Na świat przyszło dziewięcioro dzieci, ale wynik może się jeszcze podwoić.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Program dofinansowań zabiegów in vitro w 2018 r. uruchomiła Elżbieta Polak, lubuska marszałek. Skierowany jest do par, które mają stały meldunek na terenie województwa. W pierwszym, niepełnym roku działania programu poskutkował on sześcioma ciążami, z których urodziło się sześcioro dzieci (na 21 przeprowadzonych procedur).

A jak program udał się w 2019 roku? Na finalne podsumowanie musimy jeszcze zaczekać, ale już teraz wiemy, że na 41 zakwalifikowanych par w ciążę zaszło 17 kobiet (12 pojedynczych ciąż i 5 bliźniaczych). Siedem porodów zakończyło się już szczęśliwie, na świat przyszło z nich dziewięcioro dzieci (dwie pary bliźniaków). Pozostałe ciąże czekają na rozwiązanie.

Efekty lubuskiego programu in vitro w latach 2018-2019. Stan na koniec marca 2020 r., jeszcze 10 ciąż czeka na rozwiązania
Efekty lubuskiego programu in vitro w latach 2018-2019. Stan na koniec marca 2020 r., jeszcze 10 ciąż czeka na rozwiązania  lubuskie.pl

– Gratuluję rodzicom! A dzieciom życzę dużo zdrowia, siły i radosnego dorastania! Witamy na świecie! – cieszy się marszałek Polak.

Większa liczba przeprowadzonych procedur w ubiegłym roku była możliwa dzięki zwiększeniu budżetu programu. W pierwszym roku wyniósł on 100 tys. zł, w zeszłym 200 tys. zł, a w obecnym zamknie się w kwocie pół miliona złotych.

O zakwalifikowanie do programu mogą starać się pary zameldowane na stałe w woj. lubuskim, które spróbowały wcześniej wszystkich naturalnych metod leczenia bezpłodności. Kobieta poddana procedurze in vitro musi mieścić się w przedziale wiekowym 20-40 lat, liczonych według rocznika. Wysokość jednorazowego dofinansowania wynosi 5 tys. zł (jedna procedura kosztuje ok. 12 tys. zł).

Program na zlecenie zarządu marszałkowskiego realizuje spółka Medi Partner z Warszawy (procedury prowadzone są w klinice InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa w Poznaniu).

– W roku obecnym program zakłada dofinansowanie ok. 100 procedur in vitro. W przypadku niewykorzystania wszystkich środków realizator będzie miał możliwość zwiększenia liczby procedur – informuje urząd marszałkowski.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej