Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wśród odwołanych czy też przełożonych w czasie wydarzeń są m.in. Dni Gorzowa 2020, Międzynarodowe Spotkania Orkiestr Dętych i Zespołów Paradnych „Alte Kameraden” czy Nocny Szlak Kulturalny. O tym czy i kiedy będą organizowane, ich organizatorzy, czyli miejskie instytucje kultury i sportu, poinformują w późniejszym terminie.

- To nie była łatwa decyzja. Liczę, że w tej trudnej sytuacji mieszkańcy zrozumieją takie wybory, które były konsultowane z radnymi i aktywnie włączą się w pomoc najbardziej obecnie potrzebującym - mówił prezydent Wójcicki. - To było potrzebne, aby na przykład zrealizować program pomocowy dla przedsiębiorców „Gorzowska Dycha”.

Miasto jednocześnie zdecydowało o wsparciu gorzowskiego szpitala kwotą 2,5 mln zł, niezbędną dla zakupu angiografu. Sprzęt będzie wykorzystany przy diagnostyce pacjentów niedawno utworzonego szpitala zakaźnego przy ul. Walczaka, gdzie trafiają zakażeni koronawirusem. - Ten krok to swoiste wzmocnienie systemu immunologicznego naszego miasta - podkreślił Wójcicki.

- Natychmiast rozpoczynamy procedurę zakupu tego niezwykle ważnego urządzenia - powiedział Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. - Angiograf kupiony powinien trafić do szpitala w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Angiograf służy do obrazowania medycznego i wizualizacji naczyń krwionośnych oraz organów ciała (żyły, komory serca oraz tętnice). Wykorzystywany jest do leczenia ostrych zespołów wieńcowych oraz w procedurach z zakresu chirurgii naczyniowej. Nowe urządzenie będzie wzmocnieniem diagnostyki pacjentów hospitalizowanych z powodu zakażenia lub podejrzenia o zakażenie koronawirusem. Po ustaniu pandemii angiograf będzie służył wszystkim pacjentom Pracowni Hemodynamiki w zespole szpitalnym przy ul. Dekerta.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.