Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Związek Celowy Gmin MG-6 poinformował, że od 1 kwietnia wszyscy mają obowiązek segregować odpady, nie ma już możliwości zaznaczenia w deklaracji braku segregacji. W związku z tym właściciele nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych, którzy aktualnie wybrali brak segregacji, mają obowiązek złożenia nowych deklaracji.

W sektorze I gminy Santok i Lubiszyn będzie obsługiwał Komunalnik, a gminy Bogdaniec, Kłodawa oraz Deszczno - firma Albar. Sektor II, czyli Gorzów Piaski, Manhattan, Górczyn i Dolinki, należy do Komunalnika, a sektor III, czyli Gorzów Staszica, Europejskie, Śródmieście, Zawarcie, Zakanale, Słoneczne, Wieprzyce do firmy Inneko.

Nie zmieniły się zasady segregacji. Nadal segregujemy odpady na pięć frakcji:

  • metale i tworzywa sztuczne,
  • szkło,
  • papier,
  • biodpady,
  • odpady niesegregowane (zmieszane).

Nowością są pojemniki na bioodpady w zabudowie jednorodzinnej. Dotychczas bioodpady w domkach były gromadzone w workach. Od teraz, w sytuacji zwiększonej sezonowo ilości produkcji bioodpadów (np. skoszona trawa), można będzie wystawiać je dodatkowo w workach koloru brązowego lub przezroczystych, w które mieszkańcy muszą wyposażyć się sami.

Jeśli operator lub pracownicy związku stwierdzą brak segregacji w danej nieruchomości, właściciel składający deklarację zostanie ukarany karą będącą dwukrotnością stawki podstawowej.

Stawka za odbiór odpadów w gospodarstwie domowym wynosi 24 zł od osoby za miesiąc.

Pod tym linkiem znajdziecie ulotkę o zasadach segregacji.

Tutaj znajdziecie szczegółowe harmonogramy na poszczególne sektory.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.