Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pompa użyczona przez gorzowskie wodociągi jest urządzeniem automatycznym, które samo dobiera odpowiednią ilość środka niezbędnego do zneutralizowania ścieków wpadających do kanalizacji publicznej.

Spółka przekazała szpitalowi także kilkadziesiąt litrów 16-procentowego podchlorynu sodu (białej, nietrwałej, uwodnionej soli, łatwo rozpuszczalnej w wodzie), środka neutralizującego zanieczyszczenia powstające w miejscach opieki nad osobami chorymi zakaźnie. Zadaniem pracowników obsługi technicznej szpitala jest jedynie nadzorowanie pracy urządzenia i uzupełnianie środka chemicznego.

Podchloryn sodu jest skuteczny w walce z wszystkimi rodzajami mikroorganizmów, niszczy bakterie, wirusy i grzyby. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieściła podchloryn sodu na liście najskuteczniejszych środków niszczących m.in. HIV czy wirusa zapalenia wątroby typu B. Działa skutecznie również w niskich temperaturach.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.