Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, zamieściła na Facebooku apel z prośbą o pomoc w sprowadzeniu z Chin środków potrzebnych w walce z koronawirusem. To zamówienie złożone przez zarząd województwa.

„Apelujemy do Rządu RP, do Ministerstwo Obrony Narodowej! Potrzebujemy transportu na trasie Chiny - Polska. Nasze łączne zamówienie na środki ochrony osobistej dla lubuskich szpitali to 38 ton, 181 metrów sześciennych. To jest ilość dla trzech samolotów typu Casa CN-235. Znaleźliśmy firmę, która realizuje zamówienie, ale potrzebny jest bezpośredni transport lotniczy, nie przez Niemcy” – napisała marszałek.

Kilka godzin później Elżbieta Polak ogłosiła, że transport się znalazł. Pomogły Kancelaria Premiera i LOT Cargo. „Mamy samoloty! Jestem przeszczęśliwa! Zadzwonił do mnie szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk i powiedział, że będziemy mieli te samoloty. Przekazał mi nr telefonu do dyrektora Cargo PLL LOT. Jestem już po rozmowie z dyrektorem, który potwierdził dobrą informację. Z całego serca dziękuję panu ministrowi za bardzo szybką reakcję. Dziękuję wszystkim za wsparcie i udostępnianie mojego apelu. Kochani moc jest z nami!” – napisała marszałek.

Do tej pory zarząd województwa zamówił sprzęt dla szpitali za 16 mln zł. W sumie na zakup środków ochrony osobistej, sprzętu do intensywnej terapii i czterech ambulansów województwo przeznaczy 45 mln zł. Za kolejne 5 mln zł kupi testy, które wykrywają koronawirusa.

– Staramy się jak najszybciej zamówić towar. Ostatnio pracowaliśmy do późnych godzin nocnych, za co wszystkim pracownikom departamentu ochrony zdrowia bardzo dziękuję – mówiła dziennikarzom Elżbieta Polak.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.