Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W związku z epidemią koronawirusa, od minionej środy do co najmniej 11 kwietnia, obowiązują w Polsce nowe zasady bezpieczeństwa. Dotyczą one również podróżowania komunikacją miejską. „Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób”.

Do tych wymogów dostosował się również Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie. - Dla autobusów 12-metrowych dopuszczalna liczba pasażerów wynosi ok. 14 osób, natomiast w autobusach 15-metrowych pojedzie od teraz maksymalnie 20 osób - poinformował Marcin Pejski, rzecznik MZK w Gorzowie.

W związku z ograniczeniami liczby pasażerów, jednocześnie zostały uruchomione tzw. kursy bisowe na liniach do K-SSSE, w rejon ul. Złotego Smoka oraz ul. Mosiężnej. Zwiększono częstotliwość kursowania priorytetowych linii autobusowych 104, 124 oraz 126, które w godzinach szczytów przewozowych (5.30-8.30, 13-16.30) pojadą co 10 minut.

- W autobusach pojawią się tzw. siedzenia wyłączone z użytkowania, które oznaczone są napisem „miejsce nieczynne”. To ma ułatwić pasażerom oraz samym kierującym autobusami zaobserwowanie, w którym momencie osiągnięte zostanie dopuszczalne napełnienie pojazdu - mówił Pejski. - Z uwagi na fakt, iż obecna sytuacja jest wyjątkowa, a wszystkie wprowadzone działania mają na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa, apelujemy do mieszkańców oraz pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej o przestrzeganie nowych zasad i w sytuacji gdy autobus osiągnie dopuszczalne napełnienie, zrezygnowanie z przejazdu danym kursem oraz skorzystanie z kursu kolejnego.

Od najbliższego poniedziałku MZK w Gorzowie uruchamia trzy linie specjalnie, wyłącznie dla pracowników szpitala, z których będzie można korzystać po okazaniu identyfikatora. Wszystkie przystanki na liniach autobusowych 25, 26 oraz 34 będą przystankami „na żądanie”.

- W ten sposób chcemy zmniejszyć liczbę pasażerów korzystających z autobusów na liniach 125, 126, 134 oraz ograniczyć możliwość zarażenia koronawirusem pracowników szpitala podczas dojazdu do pracy lub z pracy - dodał Pejski.

Linia dedykowana nr 25

  • ŚLĄSKA-POLE GOLFOWE, Śląska, Towarowa, Fabryczna, Chrobrego, Jagiełły, Walczaka, Al. Ruchu Młodzieży Niezależnej, Piłsudskiego, Górczyńska, Okulickiego, Kombatantów, Szarych Szeregów, Dekerta, DEKERTA-SZPITAL.
  • Odjazdy z przystanku Śląska-Pole Golfowe: 5.12, 6.12, 18.12. Odjazdy z przystanku Dekerta-Szpital: 7.30, 15.05, 15.30, 19.30.

Linia dedykowana nr 26

  • OS. STASZICA, Marcinkowskiego, Matejki, Myśliborska, Al. Konstytucji 3 Maja, Estkowskiego, Wybickiego, Jagiełły, Walczaka, Piłsudskiego, Czartoryskiego, Dekerta, DEKERTA-SZPITAL.
  • Odjazdy z przystanku Os. Staszica: 5.20, 6.20, 18.20. Odjazdy z przystanku Dekerta-Szpital: 7.30, 15.05, 15.30, 19.30.

Linia dedykowana nr 34

  • STRAŻACKA, Strażacka, Kobylogórska, Grobla, Chrobrego, Wybickiego, Kosynierów Gdyńskich, Mickiewicza, Mieszka I, Al. ks. Andrzejewskiego, Piłsudskiego, Czartoryskiego, Dekerta, DEKERTA-SZPITAL.
  • Odjazdy z przystanku Strażacka: 5.06, 6.06, 18.06. Odjazdy z przystanku Dekerta-Szpital: 7.30, 15.05, 15.30, 19.30.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.