Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Supermiasta - tak nazwaliśmy nasz plebiscyt z okazji 30 lecia samorządu w Polsce. Nasze miasta pokonały w tym czasie gigantyczną drogę, a utworzenie samorządów, wzmocnionych następnie reformą z 1999 r., to jeden z największych sukcesów odnowionej Polski.

Zapytaliśmy mieszkańców i naszych czytelników, o to co w trzech dekadach najbardziej udało się w Gorzowie. Z czego jesteśmy najbardziej zadowoleni i dumni.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Zebraliśmy już Wasze propozycje największych sukcesów, posłuchaliśmy ekspertów, a spośród wszystkich zgłoszeń kapituła redakcyjna wybrała sześć największych osiągnięć Gorzowa w ostatnich 30 latach. Teraz czas na Wasz ostateczny wybór.

Na stronie gorzow.wyborcza.pl rozpoczęliśmy głosowanie, w którym wybierzecie największe osiągnięcie 30-lecia w Gorzowie. Co było w mieście najbardziej super. Wskażcie swoich faworytów!

Głosowanie potrwa do 30 kwietnia - wydłużyliśmy je o dwa tygodnie ze względu na pandemię koronawirusa. Wyniki ogłosimy 8 maja. A 16 czerwca odbędzie się uroczysta gala Supermiast w redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie.

Plebiscyt Supermiasta. Oto sześć udanych rzeczy w Gorzowie. Która najbardziej?

 Zachodnia obwodnica Gorzowa

Otwarcie obwodnicy w 2007 r. to jedno z największych wydarzeń w powojennej historii miasta. Od czasu, kiedy powstały pierwsze plany trasy i wbito pierwsze łopaty na budowie, minęły trzy dekady, w Polsce zmienił się ustrój i sojusze, a po drogach jeździ 15 razy więcej samochodów.

Budowę rozpoczęto już w latach 80., ale zarzucono z braku pieniędzy. Ponownie inwestycja ruszyła w 1999 r. zaplanowana jako część przyszłej drogi ekspresowej S3. Budowa obwodnicy umożliwiła odkorkowanie miasta i planowanie jego dalszego rozwoju. Pamiętajmy, że kiedyś cały tranzyt nad morze szedł przez ciasne centrum miasta

Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne Słowianka

- Inne miasta mogą pozazdrościć Gorzowowi takiego obiektu - mówił ówczesny premier Leszek Miller podczas otwarcia Słowianki w 2002v r. Faktycznie było czego zazdrościć. Miasto ogromnym wysiłkiem finansowym, kiedy nie można jeszcze było liczyć na duże dotacje z zewnętrznych funduszy, zbudowało nowoczesny kompleks basenów. Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne Słowianka, z kompleksem basenów i lodowiskiem, to dotąd największa inwestycja w obiekty sportowe. Trafiona inwestycja, o czym świadczą tłumy użytkowników.

Filharmonia Gorzowska

Dwie duże inwestycje spinają klamrą cztery kadencje prezydenta Tadeusza Jędrzejczaka. Pierwsza to Słowianka, druga to Filharmonia Gorzowska. Była jedyną taką instytucją całkowicie stworzoną przez miasto, od podstaw. Krytykowana za wysoki koszt, lokalizację, rozmach. Bez wątpienia jednak powstanie filharmonii z własnym zawodowym zespołem podniosło kulturę muzyczną w Gorzowie na bardzo wysoki poziom.

Transportowa rewolucja

Dokonuje się rewolucja w gorzowskim transporcie. To nie tylko zakup 14 bardzo nowoczesnych tramwajów PESA Twist, ale również związane z przebudową układu komunikacyjnego inwestycje drogowe, przebudowa torowisk, trakcji itp. Warto pamiętać, że ostatnie nowe tramwaje typu 105N pojawiły się w mieście w 1988 r. Od tego czasu tabor już tylko się starzał, a jeśli kupowano, to stare tzw. helmuty, czyli kilkudziesięcioletnie tramwaje niemieckie. Kolejna rzecz: wkrótce Gorzów będzie miał osiem pierwszych autobusów elektrycznych oraz stacje ładowania.

Nadwarciańskie bulwary

Przez kilkanaście lat nabrzeże Warty zajmowało blisko 300 szczęk, bud i straganów, w których handlowali gorzowscy kupcy. Targowisko ustąpiło jednak w końcu bulwarom spacerowym, które są wizytówką miasta i ulubionym miejscem spotkań. To się naprawdę udało. Wprawdzie bulwary były ostatnio trochę mniej odwiedzane na czas remontu estakady kolejowej, ale remont już za nami, do nisz powoli wrócą kawiarnie, a bulwar znów będzie tętnił życiem.

Strefa ekonomiczna

Utworzenie w Gorzowie podstrefy Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyciągnęło inwestorów, umożliwiło budowę nowych zakładów i tworzenie miejsc pracy po 2001 r. Na początek było to 51 ha, które miasto skupiło w swoich rękach i przekazało pod inwestycje. Dzięki powstaniu podstrefy w następnych latach powstały na Baczynie takie zakłady, jak m.in. TPV, Faurecia czy Borne Furniture. Ostatnio rozpoczęła się też dużego budowa centrum logistycznego Panattoni. W ub. roku w Gorzowie przybyło 250 ha nowych terenów inwestycyjnych, które również mogą być objęte strefą.

Czas start. Głosujemy

REGULAMIN PLEBISCYTU - ZNAJDZIESZ TUTAJ 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.