Na czas zagrożenia epidemicznego zamknięte zostały archiwa państwowe. Ale dla zainteresowanych historią są jeszcze inne możliwości jej badania. Można prowadzić poszukiwania archiwalne wirtualnie, a nawet przygotować się do domowej lekcji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W serwisie archiwów państwowych Szukaj w Archiwach dostępnych online jest już ponad 39 milionów skanów materiałów archiwalnych. Serwis umożliwia korzystanie z archiwaliów przechowywanych w archiwach państwowych i innych instytucjach z różnych części Polski - online i bez wychodzenia z domu. Z całkowicie otwartego, bezpłatnego dostępu może skorzystać każdy zainteresowany. Zalogowani użytkownicy mają możliwość skorzystania z dodatkowych funkcjonalności m.in. tworzenia własnych kolekcji z zamieszczonych w serwisie skanów.

W Szukaj w Archiwach można znaleźć m.in. akta stanu cywilnego (akt urodzenia, akt małżeństwa i akt zgonu), mapy, zdjęcia, plakaty, nagrania, filmy albo dokumenty techniczne. Są tam zarówno średniowieczne pergaminy, jak i dokumenty dotyczące odbudowy Warszawy po II wojnie światowej, ale też spuścizny ważnych osobistości historycznych, jak Archiwum Ignacego Jana Paderewskiego (z Archiwum Akt Nowych), listy wieszczów narodowych Adama Mickiewicza i C. K. Norwida (z Archiwum Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego w Rzymie), czy ponad 137 tys. zdjęć z Polski i świata w samym tylko zespole: Ilustrowany Kurier Codzienny (z Narodowego Archiwum Cyfrowego).

Serwis ciągle uzupełniany jest o nowe materiały, a niedawno powiększyły go kolejne skany z Archiwum Narodowego w Krakowie czy fotografie z zespołu Socjalistycznej Agencji Prasowej z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Szczegóły na temat nowości dostępne w artykułach Publikacja skanów na portalu Szukaj w Archiwach i Zapowiadane nowości i aktualizacje na portalu Szukaj w Archiwach..

Kopie materiałów archiwalnych prezentowane w serwisie, o ile nie zastrzeżono inaczej w opisach tych materiałów lub na samych kopiach cyfrowych, mogą być w dowolny sposób wykorzystywane, w tym pobierane ze strony na dysk lokalny, kopiowane i rozpowszechniane w inny sposób z wykorzystaniem dowolnej techniki.

Serwis stanowi doskonałe narzędzie do poznawania historii Polski i poszukiwań genealogicznych. Więcej informacji i przydatnych linków dotyczących kwestii, jak rozpocząć i prowadzić poszukiwania genealogiczne w zakładce dedykowanej genealogii.

Szukaj w Archiwach może być również wykorzystywany przez nauczycieli jako narzędzie do nauki zdalnej. Od 19 marca 2020 zespół Szukaj w Archiwach będzie proponować tematy przykładowych zadań dla uczniów z uwzględnieniem podstawy programowej, zawartości archiwalnego zasobu online i wskazówek przekazanych przez nauczycieli. Więcej informacji o akcji na #SzkołazSwA.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem