Nanocząstki mogą być wykorzystane do odkażania i walki z koronawirusem. Akademia im. Jakuba z Paradyża podzieli się wiedzą.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ramach badań prowadzonych w Laboratorium Nanotechnologii i Nanobiologii Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie pod kierownictwem Krzysztofa Jankowskiego została opracowana metoda wytwarzania nanocząstek srebra (AgNPs), nanocząstek miedzi (CuNPs) i nanocząstek złota (AuNPs). Te nanocząstki mogą być z powodzeniem wykorzystane w walce z koronawirusem do odkażania pomieszczeń sanitarnych lub szpitalnych, np. jako płyn do fumigacji tych pomieszczeń.

Akademia im. Jakuba z Paradyża uruchomiła już proces produkcyjny, a otrzymane substancje zostaną przekazane na potrzeby placówek medycznych.

Akademia pomoże również, dzieląc się sprzętem. Wypożyczy bowiem Wielospecjalistycznemu Szpitalowi Wojewódzkiemu kamerę termowizyjną. Może ona być wykorzystywana do sprawdzania stanu pacjentów przybywających do szpitala.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  az trudno uwierzyc?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0