Szpital powstał zaledwie w kilka dni w trzech budynkach przy ul. Walczaka. Przygotowane jest już miejsce dla stu pacjentów. Docelowo będzie tam 200 łóżek, w tym 20 do intensywnej opieki medycznej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jednoimienny szpital zakaźny w Gorzowie powstał w zaledwie trzy dni. Resort zdrowia powierzył gorzowskiej lecznicy utworzenie jednego z 19 takich szpitali powstających w całym kraju. Przeznaczono na ten cel budynki nr 6, 7 i 8 w kompleksie przy ul. Walczaka. Pacjenci z do tej pory funkcjonujących tam oddziałów (dwa zakłady opiekuńczo-lecznicze, Oddział Reumatologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych) zostali ewakuowani do szpitali m.in. w Ciborzu i Międzyrzeczu. Chodziło o przewiezienie 130 osób, w czym pomagały szpitalowi wojsko, straż pożarna i firmy zajmujące się transportem medycznym.

W szpitalu zakaźnym przygotowanych jest już 100 łóżek, docelowo ma być ich 200, łącznie z 20 miejscami do intensywnej terapii.Od wczesnego popołudnia przygotowane były łóżka dla pacjentów wydolnych oddechowo i krążeniowo, od godz. 19 ma być gotowe pierwsze 10 miejsc respiratorowych do intensywnej terapii.

Takie są warunki określone przez Ministerstwo Zdrowia. W tworzonych szpitalach zakaźnych ma być m.in. 10 proc. miejsc do IOM z respiratorami, sala operacyjna i zabiegowa, w tym również możliwość porodu.

Tworzeniem jednoimiennego szpitala zakaźnego zajmuje się Piotr Dębicki, ordynator Oddziału Reumatologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych, na bazie którego m.in. powstaje szpital. Będzie w nim pracować siedmiu lekarzy i 37 pielęgniarek.

Na utworzenie szpitala i przygotowanie do walki z epidemią zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego wnioskował do rządu o 19,6 mln zł.

Szpital może też liczyć na pomoc władz województwa. Z rezerwy kryzysowej zarządu województwa lubuskiego przeznaczono 620 tys. zł. Pieniądze będą przeznaczone na szybką diagnostykę. Szpital kupi analizator i macierz dla Pracowni Mikrobiologii, dzięki czemu w ciągu czterech godzin będzie można zdiagnozować SARS-CoV-2. Do diagnostyki koronawirusa posłuży też kupione przez szpital 300 testów immunochemicznych. Szpitalna Pracownia Mikrobiologii pracuje obecnie przez całą dobę.

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia wszystkie utworzone obecnie jednoimienne szpitale zakaźne zostaną na początek wyposażone w tysiąc kombinezonów i tyleż maseczek oraz gogle, które mogą być poddawane sterylizacji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem