Oni jeszcze zdążyli rozegrać swoje zmagania przed atakiem koronawirusa i zawieszeniem zmagań sportowych. Saneczkarze lodowi, rywalizujący w ramach XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, rozdali medale... na Słowacji. Znów się przekonaliśmy, że w podgorzowskich Nowinach Wielkich rosną nam kolejni olimpijczycy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przyglądając się karierom Natalii Wojtuściszyn i Ewy Kuls-Kusyk, saneczkarek UKS Nowiny Wielkie, olimpijek z Soczi i Pjongczangu, które parę miesięcy temu zakończyły występy w reprezentacji Polski, przestało nas dziwić, że mistrzostwa Polski seniorów saneczkarze lodowi rozgrywają na Łotwie.

Z powodu braku właściwych warunków zimowych i infrastruktury sportowej w kraju zawody młodzieżowe też zostały rozegrane poza Polską - na Słowacji, w Starym Smokowcu, gdzie jest ścieżka startowa z krótkim torem lodowym sztucznie mrożonym. Co ciekawe, biuro zawodów znajdowało się po stronie polskiej, w ośrodku wczasowym Halny w Murzasichlu koło Zakopanego.

Warunki ciężkie, prawdziwa szkoła życia, a jednak w eliminacjach wzięło udział 96 zawodniczek i zawodników z województw: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i lubuskiego.

Do zawodów - zgodnie z regulaminem OOM - przystąpiło po eliminacjach 65 zawodników: 15 juniorek, 15 juniorów, 16 juniorek młodszych, 19 juniorów młodszych z dziewięciu klubów.

- Nie ulega wątpliwości, że liczne uczestnictwo polskiej młodzieży w tych zawodach dowodzi, że trzeba szukać bardzo konkretnych rozwiązań systemowych poprzez wybudowanie infrastruktury saneczkarstwa lodowego umożliwiającej rozgrywanie m.in. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w naszym kraju, a nie poza jego granicami - to wnioski naszych trenerów. Czy to marzenie kiedyś faktycznie się spełni? Rozmowy trwają, teraz potrzebne są czyny, aby Polska przestała być klasyfikowana w kategorii krajów, które nie mają własnego toru lodowego.

Reprezentanci podgorzowskich Nowin Wielkich potwierdzili przynależność do ścisłej, krajowej czołówki. Zdobyli 7 medali - 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe. W klasyfikacji województw lubuskie przegrało tylko z dolnośląskim, a UKS Nowiny Wielkie znalazł się jedynie za MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra.

Łukasz Maćkała wygrał zmagania jedynek w juniorach młodszych. W tej samej grupie wiekowej dziewcząt zawodniczki z Nowin zajęły całe podium. Zwyciężyła Agata Brodnicka przed Dominiką Piwkowską i Ewą Białogłowy. Czwarta też była saneczkarka z Nowin -  Kornelia Kondracka. Jak widać, pełna dominacja. W juniorach młodszych bezkonkurencyjna była też drużyna UKS Nowiny Wielkie, dorzucając trzecie złoto.

Pozostałe dwa medale zdobyli: Agata Miciak (jednocześnie uprawiająca pływanie), druga w jedynkach juniorek, oraz Kacper Pęczka i Agata Miciak - trzecia pozycja w dwójkach juniorów, gdzie można też było wystawiać duety mieszane. Zabrakło zdobyczy w dwójkach juniorów młodszych, gdzie naszej dwójce Maćkała - Piwkowska, bardzo nie wyszedł pierwszy ślizg. Znakomite wyniki treningowe i świetna druga próba wystarczyły jedynie na szóstą pozycję. Tak w saneczkach bywa. Będzie szansa poprawić się na następnych zawodach.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej