Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zarządzenie zobowiązuje do stosowania "zielonych zamówień" w przygotowywanych postępowaniach przetargowych. Chodzi o to, aby wyeliminować stosowanie opakowań i naczyń jednorazowych, toreb, kubków, sztućców, słomek z tworzyw sztucznych i zastępować je wyrobami z materiałów ekologicznych.

Prezydent zdecydował również, że warunkiem objęcia jego patronatem imprez i wydarzeń w mieście jest odstąpienie przez organizatora od korzystania z plastiku podczas takiego wydarzenia.

Używanie logo miasta w celach promocyjnych będzie też uzależnione od rezygnacji z plastiku podczas imprezy lub wydarzenia.

W zarządzeniu prezydent Jacek Wójcicki zachęca do korzystania z wody wodociągowej, a w przypadku konieczności zakupu wody butelkowanej - do kupowania wody w butelkach szklanych lub opakowaniach zwrotnych. Prezydent zobowiązał wszystkich pracowników urzędu do stosowania tego zarządzenia.

To zarządzenie rozpoczyna cykl działań miasta w ramach "Projektu Zielony Gorzów". - Projekt ten wpisuje się w charakter miasta. Gorzów - zielone miasto, postrzegane jako ekosystem posiadający strefy zieleni, parki, rzeki, kanały i jeziora. Pomysłem władz miasta jest udostępnienie tych zasobów mieszkańcom miasta w sposób jak najmniej inwazyjny - informuje Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta. Zaznacza też, że elementem projektu właśnie wdrażanym w życie jest budowa ścieżek rowerowych, a także rewitalizacja parków, tworzenie łąk kwietnych i pasów zieleni, które nie będą podlegały koszeniu.

Innym aspektem działań miasta jest też poprawa jakości powietrza poprzez kontynuowanie zmiany systemu ogrzewania domów poprzez dofinansowanie wymiany pieców.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.