Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jedyny oddział zakaźny w Lubuskiem, który może leczyć pacjentów z koronawirusem, znajduje się w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Czeka w nim blisko 30 miejsc, w razie potrzeby można odseparować całe piętro. Marszałek kilka dni temu przekazała lecznicy 350 tys. zł na walkę z koronawirusem. Szpital zamówił już aparat ECMO, który stosuje się w przypadku ciężkiego uszkodzenia płuc wirusem, z powodu zakażenia czy urazu.

Co robi wojewoda w sprawie koronawirusa? Na początku ostrzega mieszkańców, którzy spędzają urlop we Włoszech.

– Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w dniu 24 lutego 2020 r. przesłało, w ramach procedury Alert RCB, wiadomość tekstową do wszystkich osób z polskimi numerami telefonów komórkowych przebywających na terytorium Włoch – odpowiada „Wyborczej” Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzecznik prasowy wojewody lubuskiego.

Alert RCB odsyłał do strony Ministerstwa Zdrowia, gdzie podano wskazówki, jak się zachowywać. Tu znajdziesz instrukcję.

– Osoby powracające z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu, które zaobserwowały u siebie objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, powinny bezzwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego – tłumaczy Chmielińska-Ciepły.

Dodaje, że monitoring osób powracających z terenów zagrożonych prowadzi właściwa miejscowo jednostka inspekcji sanitarnej w przypadku zgłoszenia lub powzięcia informacji o przybyciu takich osób. Natomiast po stwierdzeniu zachorowania nadzór jest prowadzony w ramach właściwej placówki leczniczej, a nad osobami z kontaktu przez właściwą jednostkę inspekcji sanitarnej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.