Marszałkowskie szpitale mają już przygotowane sale do izolacji pacjentów. W niektórych ograniczono rodzinne wizyty u pacjentów. Szpital w Zielonej Górze dostanie dodatkowo 350 tys. zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– W związku z doniesieniami medialnymi oraz służb epidemiologicznych o dynamicznie rozwijającej się w Europie sytuacji w zakresie zakażenia koronawirusem zarząd województwa przyjął informację na temat działań podjętych w podległych podmiotach leczniczych oraz o aktualnym stanie przygotowania podmiotów w postępowaniu z pacjentem podejrzanym o zarażenie koronawirusem – poinformował marszałek i zarząd województwa lubuskiego.

W trybie pilnym zarząd przekazał 350 tys. zł Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Zielonej Górze. To jedyna lecznica w województwie lubuskim z oddziałem zakaźnym. To tutaj ewentualnie mogą trafić pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

W szpitalach podległych marszałkowi wdrożono specjalne procedury postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem wystąpienia koronawirusa oraz zapobieganiem zakażeniu. Przeszkolono personel zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego i zaleceniami Ministerstwa Zdrowia.

Szpitale wyposażono dodatkowo w rękawiczki, maseczki, okulary gogle, środki do dezynfekcji i higieny rąk. – W miejscach ogólnodostępnych umieszczono informacje dla pacjentów na temat koronawirusa oraz zasad profilaktyki zakażeń – informuje biuro prasowe marszałka.

W szpitalach przygotowano sale do izolacji pacjentów. W niektórych placówkach, np. w Torzymiu, ograniczono odwiedziny chorych na oddziałach.

Pogotowie w Zielonej Górze i szpital w Gorzowie dysponują transporterem próżniowym (komorą izolacyjną) do przewozu chorych i osób zakażonych wirusem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej