Decydujące zmagania o żużlowego mistrza Europy zaczną się 20 czerwca na torze w duńskim Vojens. Pozostałe finały trafiły do Łodzi, chorwackiego Gorican oraz ponownie na Stadion Śląski w Chorzowie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na ten moment pięciu zawodników jest pewnych udziału w SEC 2020. Tytułu żużlowego indywidualnego mistrza Europy będzie bronił Duńczyk Mikkel Michelsen. W stawce zmagań na pewno znajdą się aktualni wicemistrzowie świata - Leon Madsen (srebrny medal w Grand Prix) i Bartosz Smektała (mistrzostwa świata juniorów). Pozostała dwójka to wicemistrz Europy, Rosjanin Grigorij Łaguta, oraz Kacper Woryna. Pozostali uczestnicy finałów zostaną wyłonieni w eliminacjach.

Od 2012 r., gdy mistrzostwa Europy składają się z kilku finałów, czekamy na złotego Polaka w tych zmaganiach. Jako ostatni z Biało-Czerwonych podium wywalczyli Jarosław Hampel (srebro w 2018 r.) oraz żużlowiec Stali Gorzów Krzysztof Kasprzak (brąz w sezonie 2016).

SEC 2020 nabiera nowej jakości po tym, gdy zdecydowano, że zwycięzca automatycznie otrzyma stałe miejsce w Grand Prix 2021.

- Ta nowinka w regułach została wprowadzona przed tegorocznym sezonem i bez wątpienia wiele zmienia. Możliwość awansu do Grand Prix sprawia, że każdy z zawodników walczyć będzie o triumf w cyklu do utraty sił - powiedział Duńczyk Michelsen. - Nie będę ukrywał, moim celem na 2020 rok jest indywidualne mistrzostwo Europy i tym samym zakwalifikowanie się do cyklu GP 2021 - dodał Smektała. Zawodnik Unii Leszno w tym roku rozpocznie starty w gronie seniorów.

Pierwszy raz finał SEC trafi na niedawno wybudowany, nowoczesny stadion dla żużla w Łodzi. Moto Arena to obiekt, który na co dzień służy zawodnikom miejscowego Orła. Stadion może pomieścić 10 tys. kibiców.

- Tauron SEC ciągle rozwija się, o czym świadczą znaczące zmiany regulaminowe oraz obiekty, na których odbywają się poszczególne rundy cyklu. Łódzki obiekt zapewnia świetne wrażenia wizualne oraz gwarantuje wiele fantastycznych wyścigów - powiedział Karol Lejman, prezes One Sport, promotora cyklu o żużlowe mistrzostwo Europy.

Turniej SEC 2020 w Łodzi będzie drugą rundą zmagań w tegorocznym cyklu. Po inauguracji w Vojens w Danii żużlowcy przeniosą się właśnie do Łodzi, następnie powalczą o punkty w Gorican w Chorwacji, by walkę o złoty medal zakończyć na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

TERMINY SEC 2020:

  • sobota, 20 czerwca – Vojens (Dania),
  • sobota, 4 lipca – Łódź,
  • sobota, 22 sierpnia – Gorican (Chorwacja),
  • sobota, 19 września – Chorzów.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej