Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Biblioteka Herberta zaprasza na druga część opowieści Michała Jarosińskiego, kierownika prac konserwatorskich w gorzowskiej katedrze. Po styczniowym wstępie do tematu teraz kontynuacja wykładu. A gość książnicy opowie o odkryciach, zagadkach i ciekawostkach związanych z tym najstarszym i najcenniejszym zabytkiem.

Gorzowska katedra i jej konserwator

Michał Jarosiński jest dyplomowanym konserwatorem malarstwa i rzeźby polichromowanej, obecnie kierownikiem prac konserwatorskich w gorzowskiej katedrze. Pracował przy wielu realizacjach na terenie województwa lubuskiego, m.in. w kościołach w Gościkowie-Paradyżu, Nowym Miasteczku, Borowie Wielkim i Siecieborzycach.

Prowadził badania konserwatorskie, dokonując odkrycia cennych, nieznanych polichromii, m.in. gotyckich malowideł ściennych w kościołach w Nowym Miasteczku i Olbrachtowie. Gorzowska katedra to jego ostatnia realizacja konserwatorska. Od początku koordynuje prace zakrojone na szeroką skalę, co pozwoliło odkryć wiele wyjątkowych, do tej pory niezbadanych, rzeczy. Oprócz renowacji wnętrz katedry jest prowadzona odbudowa wieży po pożarze w 2017 r., remont elewacji, zegara, organów Sauera. W konserwacji jest też obraz Najświętszej Maryi Panny.

Spotkanie odbędzie się w środę, 26 lutego o godz. 17 w sali 110 na I piętrze gmachu WiMBP przy ul. Sikorskiego 107 (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.