Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątkowy wieczór wystąpi Cracow Guitar Quartet. To czołowa polska formacja gitarowa wykonująca muzykę klasyczną wszystkich epok – od renesansu po współczesność.

Muzycy zabiorą słuchaczy na muzyczną podróż w czasie i przez kontynenty. A zaczną od Europy, dokładniej od Niemiec, gdzie w XVII-wiecznej sali balowej brzmiały tańce ze zbioru Terpsichore skomponowane przez organistę i teoretyka muzyki Michaela Praetoriusa. Potem III Koncert Brandenburski Johanna Sebastiana Bacha, czyli arcydzieło muzyki koncertującej i jeden z najpiękniejszych przykładów barokowego obrazu światła i cienia - tym razem w wersji gitarowej. Z Niemiec przeniesiemy się do Francji, o prawie dwa wieki później. Zabrzmi miniatura "Rêverie" Claude’a Debussy’ego. Kompozycja przypomina ulotny pejzaż, marzycielską wizję utrwaloną w dźwiękach, którym piękne brzmienie gitary nadaje szczególnego uroku.

Inny pejzaż namalował natomiast dźwiękiem Leo Brouwer, którego "Krajobraz kubański z deszczem" mieni się wieloma odcieniami padającego deszczu – od pojedynczych kropli, po burzę z piorunami i gradem.

Kolejne utwory to "Pieśń Solvejgi" Edvarda Griega oraz orientalny Taniec Anitry. Dalej gitarzyści zabiorą nas do świata ludowej fantastyki rosyjskiej, za sprawą fantazji orkiestrowej "Noc na Łysej Górze" Modesta Musorgskiego, a w krainę białoruskich baśni zabierze współczesna opowieść o sześciu rybach, "Die sechs Fische", austriackiego kompozytora i gitarzysty Dietmara Ungeranka. Na koniec koncertu zmieni się kontynent: przeniesiemy się do Ameryki Południowej przy dźwiękach tańców brazylijskich skomponowanych przez gitarzystę i multiinstrumentalistę Celso Machado.

Cracow Guitar Quartet tworzą gitarzyści: Miłosz Mączyński, Joanna Baran-Nosiadek, Łukasz Dobrowolski oraz Mateusz Puter.

Koncert kameralny w Filharmonii Gorzowskiej w piątek, 21 lutego, godz. 19, bilety 25 zł.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.