To był mecz z 13. kolejki. Koszykarki AZS UMCS Lublin pokonały u siebie Energę Toruń 75:67 i w tej chwili to one są najlepsze w wyścigu o ostatnie miejsce z przewagą własnego boiska w ćwierćfinale play-off. Gorzowianki w sobotę grają z AZS Poznań.

Przed zaległym meczem za zdecydowanego faworyta uchodziły gospodynie, które pretendują do gry w fazie play-off, i wszystko wskazuje na to, że nie tylko się tam znajdą, ale też mogą sporo w ósemce namieszać.

Początkowo wszystko szło według przewidywanego scenariusza. Gospodynie szybko odskoczyły rywalkom. Po niespełna siedmiu minutach i trójce Briany Day, a potem kolejnym trafieniu Amerykanki prowadziły 20:8. W końcówce tej kwarty Energa zdołała nieco zmniejszyć dystans, ale tę część meczu wygrała Pszczółka 22:16.

W kolejnej odsłonie do głosu doszedł zespół gości. Odrobił straty, a po kwadransie gry i punktach Naomi Davenport ekipa z Torunia objęła prowadzenie 30:24. Lublinianki zdołały  jednak się zmobilizować i dogoniły rywalki, a potem je przegoniły, co sprawiło, że do przerwy wygrywały 39:32.

Prawie cała trzecia kwarta toczyła się pod dyktando Pszczółki, ale w jej ostatnich 120 sekundach Energa po raz kolejny poderwała się do walki i do ostatniej części tej potyczki gospodynie przystępowały z zapasem zaledwie dwóch punktów (56:54). Tuż po wznowieniu gry torunianki za sprawą Davenport doprowadziły do wyrównania, ale był to już ostatni remis w tym spotkaniu. Potem na parkiecie dominowała już Pszczółka, która ostatecznie wygrała 75:67.

Kto będzie najlepszy w wyścigu o czwartą pozycję przed play-off w Energa Basket Lidze Kobiet?

• Lublin ma bilans 11-6 i na finiszu rozgrywek w terminarzu, z rywalek z czołowej ósemki starcia z Politechniką Gdańską, Krakowem oraz Ślęzą Wrocław.
  • Wrocław (bilans 10-7) zagra m.in. w Polkowicach, Gdyni, a także u siebie z Lublinem i Politechniką Gdańską.
  • CCC Polkowice (bilans 10-7) podejmie Wrocław, Bydgoszcz i Gorzów.
  • Wisła Kraków (bilans 9-8) zmierzy się u siebie z Arką Gdynia i Politechniką Gdańską oraz pojedzie do Lublina.

Gorzowskie koszykarki w najbliższą sobotę będą zdecydowanymi faworytkami w pojedynku z AZS Poznań. Mecz zacznie się wcześniej niż zwykle, bo już o godz. 16. Dlaczego? Dwie godziny wcześniej na parkingu przy naszej hali (ul. Chopina) rozpocznie się Projekt Zimowy Enei, w którym będzie można wziąć udział do godz. 22. Snowtubing, pokazy rzeźbienia w lodzie, pokazy laserowe, fotobudka, ciepłe napoje oraz stoiska z interaktywnymi grami oraz okularami VR – takie atrakcje zapowiadają organizatorzy.

WYNIKI I NAJBLIŻSZE MECZE EBLK:

środa 19 lutego

Pszczółka AZS UMCS Lublin – Energa Toruń 75:67 (zaległość z 13. kolejki)

sobota 22 lutego

POLSKA STREFA INWESTYCJI ENEA GORZÓW – Enea AZS Poznań (godz. 16, hala przy ul. Chopina), CosinusMed Widzew Łódź – Pszczółka AZS UMCS Lublin, Energa Toruń – Artego Bydgoszcz, AZS Uniwersytet Gdański – Wisła Kraków, Arka Gdynia – DGT Politechnika Gdańska (mecze z 18. kolejki)

niedziela 23 lutego

CCC Polkowice – Ślęza Wrocław (mecz z 18. kolejki)