Według prognoz Lubuskich Łowców Burz wichura pojawi się w niedzielę wieczorem i potrwa do poniedziałkowego rana. Może być naprawdę groźnie, będą łamać się drzewa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Informację podają Lubuscy Łowcy Burz, grupa meteorologów, geografów pasjonatów, którzy bardzo rzadko mylą się w swoim prognozach. Codziennie podają dokładnie uzupełnienie prognoz IMGW. Wyjaśniają zjawiska atmosferyczne i przewidują dokładny czas i siłę ich wystąpienia. Tym razem podają, że w końcówce weekendu czeka nas bardzo dynamiczna przebudowa pola barycznego.

– Układ wysokiego ciśnienia „Frank”, który w sobotę zapewni nam spokojną aurę, zacznie odsuwać się na południowy wschód. Znad Atlantyku w rejon północnej Europy zaczną bardzo szybko zbliżać się dwa rozległe układy niskiego ciśnienia, które będą związane z powstaniem silnego prądu strumieniowego – tłumaczą Lubuscy Łowcy Burz i dodają, że jednym ze wspomnianych układów niskiego ciśnienia będzie „Sabine”.

– Będzie odpowiedzialna za bardzo szybki spadek ciśnienia atmosferycznego, spory gradient baryczny oraz pogorszenie pogody i naszego samopoczucia – przepowiadają Łowcy.

Złe samopoczucie odczujemy w niedzielę w południe, wtedy gwałtownie zacznie spadać ciśnienie. Porywny południowo-zachodniego wiatru mogą w Lubuskiem przekraczać nawet 90 km/h.

Poza tym do Polski wkrótce wejdzie chłodny front atmosferyczny z Niemiec. To może wzmocnić siłę wiatru.

– Mogą wystąpić szkwał, opady deszczu, deszczu ze śniegiem, lokalnie krupy śnieżnej i drobnego gradu – ostrzegają Łowcy i dodają, że mogą pojawić się także pojedyncze burze. I radzą pozbierać przedmioty z balkonów, przeparkować auta, tak by nie stały pod drzewami.

– Taka sytuacja na pewno przyczyni się do powstania szkód w drzewostanie oraz na liniach wysokiego napięcia – ostrzegają Łowcy i przewidują przerwy w dostawach prądu. I nie wykluczają, że wichury mogą powrócić potem także w tygodniu.

Najsilniejsza fala wiatru wg Łowców przetoczy się nad Europą Zachodnią, gdzie miejscami porywy wiatru mogą dochodzić aż do 150 km/h!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej