Gorzowski szpital ponownie zaprosił gorzowian na akcję profilaktyczną z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Po raz pierwszy spotkanie odbywa się w nowym Ośrodku Radioterapii.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na pewno niecodzienną propozycją była możliwość zwiedzenia Ośrodka Radioterapii i zobaczenia bunkrów z akceleratorami. W sobotnie przedpołudnie wielu gorzowian chciało nie tylko skorzystać z tej okazji, ale przede wszystkim dowiedzieć się więcej o leczeniu onkologicznym i profilaktyce nowotworów.

- Wziąłem sobie skierowanie na badanie PSA. Żona bardzo nalega, abym to zrobił, więc teraz się wybiorę. Mierzono mi też cukier i ciśnienie. No, wyniki nie są za dobre. Będę musiał zrobić już dokładne badanie, bo teraz przyszedłem po śniadaniu. Przyznam się, że to będzie moje pierwsze badanie pod kątem nowotworów. Ludzie generalnie nie chcą się badać, bo się boją tej niespodzianki. Tego, że coś może wyjść w tych badaniach – mówi Marek Gabrysiak, który przyszedł do Ośrodka Radioterapii już na samym początku akcji.

Lekarze natomiast podkreślają, że nie należy się obawiać badania, a tego, że się je zrobi i zbyt późno, kiedy już coś dolega. Większość nowotworów wykrytych we wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalna.

To dlatego z okazji 20. Światowego Dnia Walki z Rakiem gorzowski szpital zaprosił mieszkańców do Ośrodka Radioterapii na spotkania z lekarzami onkologami, radioterapeutami. Można było dowiedzieć się, jak krok po kroku skorzystać z Szybkiej Terapii Onkologicznej w gorzowskim szpitalu. Do dyspozycji chorych i ich rodzin jest onkopsycholog oraz psycholog z Oddziału Dziennego Centrum Zdrowia Psychicznego. Na miejscu można było skontrolować poziom cukru oraz ciśnienia,nauczyć się samobadania piersi i jąder. Rozdawano również kupony na bezpłatne badania laboratoryjne z oznaczeniem markerów nowotworowych PSA (dla mężczyzn) oraz CA125 (dla kobiet).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej