Tym razem w Sejfie w Łaźni Miejskiej goście z Katowic. Trio, które również wystąpi w czwartkowy wieczór, tworzą Wojciech Brzoska, Łukasz Marciniak i Marcin Markiewicz.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W czwartek w Sejfie trio: Brzoska/Marciniak/Markiewicz. Pierwszy z nich jest cenionym poetą, autorem ośmiu książek poetyckich, od lat prowadzącym działania na styku słowa i muzyki. Jest współzałożycielem zespołu Brzoska i Gawroński, z którym wydał dwie płyty: Nunatak (2012) oraz Słońce, lupa i mrówki (2015). Publikował w większości najważniejszych polskich czasopism literackich i kulturalnych oraz w periodykach zagranicznych, m.in. „Sodobnost” (Słowenia), „Zeichen & Wunder” (Niemcy), „Cordite Poetry Review”(Australia) oraz w licznych antologiach, w kraju i za granicą. Jego wiersze tłumaczone były na: angielski, niemiecki, czeski, słowacki, słoweński, serbski i hiszpański.

Łukasz Marciniak, który w tym projekcie występuje jako gitarzysta, jest również kompozytorem i muzycznym eksperymentatorem. Współtworzył duo improwizowane Makemake płyty: From the earth to the moon (Złe litery 2016), Something between (Zoharum 2017). Działa również w Trio-io grającym współczesną muzykę kameralną. W działaniach solo pracuje nad własnym językiem artykulacji (pizzicato, preparacje), w swojej grze wykorzystuje także przestrzeń i oddech, łącząc go z noisem i elektroniką. W duetach występował m.in. z Leną Czerniawską, Kubą Sokołowskim, Jackiem Mazurkiewiczem.

Trębacza Marcina Markiewicza znają natomiast doskonale fani reggae – jest współzałożycielem i liderem Konopians. Ale też autorem tekstów, animatorem kultury i fotografem.

Swoje trio panowie nazywają „muzycznym eksperymentem łączącym poezję z gitarą elektryczną i trąbką w otwartych kompozycjach i improwizacjach”. To poszukiwanie miejsca na współbrzmienie słów i dźwięków w najbardziej optymalnej dla nich formule.

Razem nagrali dwie płyty: w 2018 roku Brodzenie i w ubiegłym roku Wpław, obie ukazały się w Fundacji Kaisera Soze w Lublinie.

Koncert zespołu Brzoska/Marciniak/Markiewicz w czwartek, 6 lutego ok. godz. 19.30 w klubie Sejf w Łaźni Miejskiej, wstęp 20 zł.

A w sobotę w Sejfie Jesień

W sobotę natomiast klub Sejf zaprasza na koncert toruńskiego składu Jesień. Grają tak: „almost-punk/pseudo-jazz/psychodramatic/post-hardcore”. Wyjaśniając bliżej: Jesień swoją wizję post-punka gra tak, jakby był to jazz, w atmosferze zmagań, improwizacji i ciągłego dialogu. Szacunek oddawany amerykańskim post-hardcore'owym kapelom z lat dziewięćdziesiątych spotyka się tutaj z tradycją surowego europejskiego art-rocka, kraut rocka czy rocka progresywnego. Jesień nie boi się emocji, niedopowiedzeń i potknięć – z nich bowiem buduje swoją sugestywną narrację; spoconą, senną i niepokojącą. Odniesień można się doszukiwać, ale na żadnym z nich nie warto polegać – błoto, które spaja Jesień jest trudne do zdefiniowania.

Jesień powstała w 2009 roku w Toruniu. Do dnia dzisiejszego zespół zagrał blisko setkę koncertów w Polsce, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Litwie, Łotwie, Estonii oraz Białorusi. Jesień grała zarówno w małych klubach, na skłotach, jak i festiwalach – by wymienić m.in.: Pleroma Festival (DE), OFF Festival, Lado w Mieście, PiotrkOFF Festival, Rób Szum, Festiwal Transgresje. Do 2015 roku zespół wydał dwie EP oraz minialbum pt. „O”. Rok później,w 2016 roku światło dzienne ujrzał pierwszy długogrający album zespołu pt. Jeleń, wydany przez Music Is The Weapon, gdyński label promujący muzykę niezależną. Podczas pracy nad tymi materiałami Jesień współpracowała z takimi artystami jak Marta Rogalska (Pchełki), Zosia Chabiera (ex-Drekoty) oraz Natan Kryszk (Pokusa).

Jesień w Sejfie (Łaźnia Miejska) w sobotę, 8 lutego, godz. 21, wstęp 15 zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem