Do lubuskich szpitali popłyną kolejne miliony złotych. Umowy z dyrektorami placówek podpisała marszałek Elżbieta Polak. Łączna kwota dofinansowań wynosi 21,5 mln zł. Pieniądze trafią do szpitali w Zielonej Górze, Gorzowie, Międzyrzeczu i Nowym Dworku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najwięcej, bo blisko 10 mln zł z całej puli, otrzyma Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. Pieniądze wykorzysta na pokrycie tzw. wkładu własnego w budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Pierwszy w województwie specjalistyczny ośrodek dla najmłodszych ma być gotowy za rok.

– Gołym okiem widać, jak Centrum rośnie, prowadzone są już prace wewnętrzne - mówi Marek Działoszyński, prezes zielonogórskiego szpitala. - Do października zakończą się prace budowlane. Zostaną nam dwa kwartały, by zatrudnić personel i kupić wyposażenie - tłumaczy.

21,5 mln zł trafi do lubuskich szpitali. Na zdjęciu marszałek Elżbieta Polak oraz Marek Działoszyński, prezes szpitala w Zielonej Górze
21,5 mln zł trafi do lubuskich szpitali. Na zdjęciu marszałek Elżbieta Polak oraz Marek Działoszyński, prezes szpitala w Zielonej Górze  fot. Krzysztof Kubasiewicz/lubuskie.pl

Lecznica prowadzi jednocześnie duży, obliczony na 50 mln zł projekt (również z finansowym wsparciem samorządu województwa), dzięki któremu zmodernizuje budynki szpitala. - Obecnie przechodzimy z fazy podpisania umów do fazy poprojektowej i przystępujemy do prac wykonawczych. W 2023 r. oblicze szpitala będzie całkowicie zmienione i pozwoli nam oszczędzać energię. To będzie właściwie inny szpital – przekonuje Działoszyński.

Ambitne plany na północy

Kolejne 5 mln powędruje do drugiego największego szpitala w województwie, czyli lecznicy w Gorzowie. W zeszłym roku placówka zakończyła dwie kluczowe inwestycje - budowę ośrodka radioterapii oraz bazy lotniczego pogotowia ratunkowego - ale teraz myśli już o rozbudowie kolejnych oddziałów.

- Mowa o oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii, hematologii oraz banku komórek macierzystych. Pieniądze wykorzystamy na pokrycie wkładu własnego - wyjaśnia Jerzy Ostrouch, prezes szpitala w Gorzowie.

Jerzy Ostrouch, prezes szpitala w Gorzowie
Jerzy Ostrouch, prezes szpitala w Gorzowie  fot. Krzysztof Kubasiewicz/lubuskie.pl

Przy okazji poskarżył się na współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). - Wyceny procedur są na poziomie niegwarantującym należytej opieki zdrowotnej. Ryczałt wynosi dziś już nie 50, a tylko 37 proc. To najlepszy obraz tego, jak państwo traktuje szpitale specjalistyczne. Ocieramy się o coraz większy dramat - stwierdza Ostrouch.

Według jego szacunków gorzowski szpital na inwestycje w ciągu najbliższych pięciu lat będzie potrzebował nawet 240 mln zł. - To jedyny sposób, by zwiększyć kontrakt z NFZ z obecnych 300 do 600 mln zł - tłumaczy prezes.

Marszałek obiecała mu, że wkrótce przekaże placówce pieniądze na termomodernizację budynków.

Ciężka sytuacja w psychiatrii

Dofinansowanie otrzyma także Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu. Pod względem finansowym miał on bardzo dobry rok - wyszedł 1,4 mln zł na plus.

- 2 mln zł dotacji przeznaczymy na remont apteki i izby przyjęć oraz na rozbudowę poradni zdrowia psychicznego o część terapeutyczną - mówi Alicja Gulewicz, dyrektorka szpitala.

21,5 mln zł trafi do lubuskich szpitali. Na zdjęciu marszałek Elżbieta Polak oraz Andrzej Świder, dyrektor ośrodka dla osób uzależnionych w Nowym Dworku
21,5 mln zł trafi do lubuskich szpitali. Na zdjęciu marszałek Elżbieta Polak oraz Andrzej Świder, dyrektor ośrodka dla osób uzależnionych w Nowym Dworku  fot. Krzysztof Kubasiewicz/lubuskie.pl

Najskromniejsze wsparcie, bo 160 tys. zł na remont kotłowni, dostanie ośrodek dla osób uzależnionych w Nowym Dworku. To największa tego typu placówka w Polsce. Leczy się w niej ok. 240 pacjentów.

- Kwota skromna, ale dla nas bardzo istotna, bo chcemy, żeby ośrodek działał na odpowiednim poziomie. Obecnie staramy się nadrabiać opóźnienia w zakresie modernizacji i warunków bytowych – tłumaczył Andrzej Świder, dyrektor ośrodka.

Marszałek Polak zapowiedziała już kolejne inwestycje w lubuską służbę zdrowia. - W budżecie mamy ponad 30 mln zł i będziemy podpisywać kolejne umowy. Dwie zostały już parafowane. To 1 mln zł na zakup ambulansów dla Zielonej Góry i Gorzowa – informuje marszałek.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej