Jerzy Owsiak podczas festiwalu w Kostrzynie nad Odr rzuci ze sceny, by pos豉nka Krystyna Paw這wicz spr鏏owa豉 seksu, rozlu幡i豉 si, mo瞠 wtedy pouk豉da jej si w g這wie. S康 Okr璕owy w Warszawie stwierdzi win Owsiaka, ale post瘼owanie warunkowo umorzy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Krystyna Pawłowicz, wówczas jeszcze posłanka, złożyła prywatny akt oskarżenia za słowa, które padły z woodstockowej sceny w Kostrzynie nad Odrą w 2017 r.

– Niech pani spróbuje seksu. Poczuje pani motyle w brzuchu, poczuje pani rozluźnione plecy. Poczuje pani kwiat we włosach, a przez to w głowie też się może poukładać – mówił Jurek Owsiak, adresując te słowa do posłanki Prawa i Sprawiedliwości Krystyny Pawłowicz. I choć potem przeprosił posłankę na antenie TVN24, wniosku nie wycofała. Chciała, żeby Owsiak ją przeprosił i odpokutował, pracując społecznie, np. zamiatając ulice. Proces z art. 216 Kodeksu karnego odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Wczoraj zapadł wyrok.

Słowa poniżyły mnie jako kobietę

Pawłowicz tłumaczyła, że słowa poniżyły ją jako kobietę. A ona owszem atakowała fundację Owsiaka, ale nigdy jego życie prywatne.

Jerzy Owsiak tłumaczył, że tą wypowiedzią chciał rozładować język nienawiści. I że nie chodziło mu o stosunek płciowy w dosłownym znaczeniu, jednak o „ciepło człowieka”.

We wrześniu 2019 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów warunkowo umorzył postępowanie wobec Jerzego Owsiaka na rok próby. Stwierdził winę oskarżonego, ale szef WOŚP nie będzie figurował jako osoba skazana. Owsiak miał także zapłacić nawiązkę 3 tys. zł na rzecz osób pokrzywdzonych. Owsiak z wyrokiem się nie zgadzał. Wniósł apelację. Właśnie Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny.

Jak podaje RMF 24 Krystyna Pawłowicz jest zadowolona z wyroku. – Sędziowie nie zlekceważyli moich praw, mojego poczucia godności i potrzeby ochrony starszej osoby – powiedziała dla RMF 24.

Kasacji wyroku nie wyklucza za to Jacek Dubois, adwokat Owsiaka. Uważa, że wyrok jest obarczony błędami proceduralnymi, dlatego czeka na jego pisemne uzasadnienie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej