Prezydent miasta Jacek Wójcicki ogłosił w piątek, że Gorzów będzie promował się głównie przez żużel. 1,48 mln zł otrzyma ekstraklasowa drużyna, dodatkowo 200 tys. zł przeznaczono na indywidualną umowę z mistrzem świata seniorów Bartoszem Zmarzlikiem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Łącznie na promocję miasta Gorzowa przez sport w 2020 r. przeznaczono 2,2 mln zł. 1,48 mln zł zabierze żużlowa Stal, 500 tys. zł otrzymają koszykarki na występy w europejskich pucharach i krajowej lidze, a 20 tys. zł dostaną Orlęta na ogólnopolski wyścig w kolarstwie przełajowym „Przełaj nad Wartą”.

Stalowcy w minionym sezonie zajęli w PGE Ekstralidze siódme miejsce, obronili się przed spadkiem w barażach. Bartosz Zmarzlik sięgnął po wielki sukces: został mistrzem świata seniorów na żużlu jako trzeci Polak w historii. Wcześniej po złoto sięgali tylko Jerzy Szczakiel w 1973 r. oraz Tomasz Gollob w 2010 r.

Podpisanie umów ze Stalą i Zmarzlikiem miało uroczysty przebieg. Dziwi nas, że prezydent Wójcicki takiego samego potencjału w wykorzystaniu wizerunku nie widzi choćby w Karolinie Nai, naszych kajakarkach czy wioślarce, które za chwilę będą się bić o medale w sportowej imprezie czterolecia – igrzyskach olimpijskich w Tokio. W rubrykach promocyjnych nie znaleźliśmy na te naturalne ambasadorki każdej akcji „Sport to zdrowie” ani złotówki.

– Gorzów nieodmiennie kojarzy się ze sportem. Dzięki sukcesom naszych żużlowców głównie ze Stalą. Doceniamy i szanujemy tę wartość, w związku z tym ponownie nawiązujemy współpracę z klubem na rzecz promocji miasta – podkreślił prezydent Wójcicki.

Po raz pierwszy umowę na promocję miasta zawarto z zawodnikiem. Bartosz Zmarzlik będzie promował Gorzów na całym świecie podczas zawodów sportowych, a jego wizerunek będzie wykorzystywany podczas działań i projektów realizowanych w Gorzowie. Dodatkowo Bartek będzie gościem większości miejskich wydarzeń.

– Mam wciąż sporo niespełnionych marzeń sportowych i chciałbym sięgać po nie razem ze Stalą Gorzów. Uczynię wszystko, co w mojej mocy, żeby pozytywnie rozsławić Gorzów w świecie – powiedział Zmarzlik.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej