Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Michał Jarosiński jest dyplomowanym konserwatorem malarstwa i rzeźby polichromowanej. Wygłosi wykład na temat „Prace konserwatorskie w gorzowskiej katedrze. Odkrycia, zagadki, ciekawostki”. Spotkanie odbędzie się we wtorek (21 stycznia) o godz. 17 w sali 110 na I piętrze gmachu WiMBP przy ul. Sikorskiego 107 (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich).

Konserwator w gorzowskiej katedrze

Michał Jarosiński jest kierownikiem prac konserwatorskich w gorzowskiej katedrze. Pracował przy wielu realizacjach na terenie województwa lubuskiego, m.in. w kościołach w Gościkowie-Paradyżu, Nowym Miasteczku, Borowie Wielkim i Siecieborzycach.

Cegła w elewacji katedry gorzowskiejCegła w elewacji katedry gorzowskiej DARIUSZ BARAŃSKI

Prowadził badania konserwatorskie, dokonując odkrycia cennych, nieznanych polichromii, m.in. gotyckich malowideł ściennych w kościołach w Nowym Miasteczku i Olbrachtowie. Gorzowska katedra to jego ostatnia realizacja konserwatorska. Od początku koordynuje prace zakrojone na szeroką skalę, co pozwoliło odkryć wiele wyjątkowych, do tej pory niezbadanych rzeczy. Oprócz renowacji wnętrz katedry jest prowadzona odbudowa wieży po pożarze w 2017 r., remont elewacji, zegara, organów Sauera. W konserwacji jest też obraz Najświętszej Maryi Panny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.