Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stypendia rozdano po raz 16. Do tej pory nagrodzonych zostało 325 lubuskich uczniów. W tym roku wybrano 25 osób spośród ponad 100 zgłoszonych. 3,6 tys. zł będzie przyznawane przez sześć miesięcy - od stycznia do czerwca, każdego miesiąca na konto ucznia wpłynie 600 zł.

- Pieniądze pozwolą uczniom na rozwijanie ich pasji. To najważniejsze, żeby mogli to robić właśnie tutaj, w woj. lubuskim. Wspieramy tych, którzy rozwijają się twórczo, naukowo, artystycznie - mówi lubuski wicemarszałek Łukasz Porycki.

- Stypendia są również formą promocji młodych ludzi, którzy realizując swoje pasje, zainteresowania i aspiracje, przyczyniają się do pomnażania dorobku intelektualnego naszego regionu - dodaje marszałek Elżbieta Polak.

Na co uczniowie przeznaczą stypendia?

Jedną z tegorocznych wyróżnionych jest Kalina Gawrysiak, uczennica II klasy w zielonogórskim V LO. - To bardzo duże wyróżnienie. Zapisałam się do Lubuskiej Akademii Aktorskiej. Oczywiście to kosztuje. Planuję wydać pieniądze na sprzęt filmowy, chcę robić filmy, reżyserować - mówi licealistka.

Laureaci z gorzowskiego I LO: Konrad Zaleski, Jakub Teszbir i Gabriel Dołęga będą rozwijać swoje historyczne zamiłowania. - Chciałbym kolejny raz pojechać na Ukrainę. Zbadać historię mojej rodziny i mojej miejscowości - mówi Zaleski. - Wgłębiać się w historię, pojechać do różnych miejscowości śladami kampanii wrześniowej - dodaje Teszbir. - Przyda się też laptop i inne pomoce naukowe - zaznacza Dołęga.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.