Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O tym liceum zawsze w Gorzowie się mówiło. Przede wszystkim dlatego, że – choć z nazwy II LO - zawsze rywalizowało o palmę pierwszeństwa z I LO przy Puszkina. Mówiło się ze względu na świetne wyniki, jak teraz, gdy zdobyło w rankingu Perspektyw 48. miejsce wśród najlepszych liceów w kraju. I jest zdecydowanie najlepszym liceum w województwie. Mówiło się, gdy w latach 90. szkoła wprowadzała rewolucyjny w polskiej edukacji amerykański system. Zrezygnowano z podziału klasowego i lekcyjnego, rok szkolny podzielono na trymestry, a nauka opiera się na kursach, które – przy okazji również nauczyciela - wybiera sam uczeń.

Czasem liceum stawało się sławne w kraju z innych powodów. Jak wtedy w 1995 r. jeden z uczniów uczcił sukces wyborczy Aleksandra Kwaśniewskiego, pijąc na lekcji szampana (podobno bezalkoholowego). Dziś ówczesny maturzysta jest wysokim urzędnikiem samorządowym.

Albo wtedy, gdy premier Kazimierz Marcinkiewicz tańczył na Przemysłowej na studniówce. Czy wtedy, gdy do „Marysi z Gorzowa” do szkoły przyjechał podyskutować inny premier, Donald Tusk.

Szkoła najbardziej dumna jest jednak ze swoich wyników i absolwentów. A najlepszym prezentem na obchodzone w tym roku 70-lecie jest właśnie zdobycie prestiżowego miejsca w rankingu.

O historii

Tak naprawdę historia jednego z najlepszych gorzowskich liceów zaczyna się ponad sto lat temu. W 1906 r. powstał budynek dzisiejszego II LO przy ul. Przemysłowej. Mieściła się tam szkoła dla chłopców, głównie z lewobrzeżnej dzielnicy miasta. W 1949 r., w lipcu powstała Szkoła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Gorzowie . Miejska Rada Narodowa oddała do dyspozycji szkoły budynek przy ul. Przemysłowej nr 22. Jej kierownikiem został Karol Herma. A w 1950 r. we wrześniu po raz pierwszy w dziejach szkoły TPD przyjęto młodzież do kl. VIII. Od tego momentu rozpoczyna się historia II LO i trwający 4 lata proces przekształcania placówki w pełną szkołę ogólnokształcącą. W swojej historii szkoła przechodziła wiele zmian organizacyjnych. Różnie ją nazywano. Początkowo była to szkoła TPD, później liceum nr 19, a od 1 września 1975 r. jest to II LO. Prawie dekadę wcześniej szkoła na patronkę obrała wybitną noblistkę Marię Skłodowską-Curie.

O jubileuszu

- Chcemy podsumować siedem dekad pracy nauczycieli,uczniów i ich rodziców, które prowadziły do tego miejsca, w którym dziś jesteśmy. Bez tej wieloletniej tradycji szkoła nie byłaby dziś w rankingu „Perspektyw” na pierwszym miejscu w województwie i bardzo wysoko w Polsce .

Podczas jubileuszu upamiętniamy tych, którzy odeszli, ale też tych, którzy pracują dziś i pracowali całkiem niedawno – mówi Tomasz Pluta, dyrektor II LO.

A swój jubileusz II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie będzie obchodzić przez cały 2020 r. Nauczyciele, rodzice, uczniowie i absolwenci przygotowują się do tego święta. I oczywiście zamierzają zorganizować wiele wydarzeń. Wśród nich dwa główne: Piknik Siedmiu Dekad, czyli zjazd absolwentów, który odbędzie się 13 czerwca 2020 r. i - już po wakacjach w październiku będzie Gala Jubileuszowa. Planowane jest wydanie monografii, imprezy naukowe, jak np. sesja humanistyczna, Festiwal Nauki (w kwietniu), Konferencja Coachingowo-Językowa Curie Talks 2020 (w lutym) oraz imprezy sportowe:

Już w piątek, 17 stycznia obchody 70-lecia szkoły rozpoczną się koncertem w Teatrze im. Juliusza Osterwy, w wykonaniu uczniów i absolwentów. Niewątpliwie gwiazdą tego wieczoru będzie Tomasz Żyrmont, absolwent „dwójki”, a dziś mieszkający w Londynie znakomity pianista jazzowy.

- Takim naszym sztandarowym spotkaniem jest Piknik Siedmiu Dekad, 13 czerwca na terenie szkoły. To będzie taka sentymentalna podróż, będzie można przejść się po budynkach liceum, spotkać z kolegami z ław szkolnych, z nauczycielami. Ale też pobawić się, potańczyć w plenerze – mówi Wioletta Augustyniak, przewodnicząca komitetu organizacyjnego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.