Ponad 130 stacji i przystanków kolejowych będzie miało nowe nagłośnienie, wyświetlacze i infokioski z informacją dla pasażerów. Projekt PKP warty 180 mln zł obejmuje także woj. lubuskie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na zaprojektowanie, dostawę i instalację elementów dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemu monitoringu na 133 stacjach i przystankach. Kontrakt warty jest ponad 181 mln zł netto. Projekt jest współfinansowany z unijnego programu POIiŚ.

Nowoczesne wyposażenie w monitoring, wyświetlacze, nagłośnienie i infokioski z informacją o rozkładzie jazdy znajdzie się na 133 dworcach i przystankach kolejowych.

ŁUKASZ OGRODOWCZYK

– Inwestycja na linii E20 Rzepin – Poznań – Konin – Warszawa – Terespol oraz E30 Zgorzelec – Wrocław znacznie ułatwi codzienne i okazjonalne podróże koleją. Dodatkowo stacje zostaną wyposażone w monitoring, który zwiększy poziom bezpieczeństwa – zapowiada Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Kamery monitoringu obserwują stacje przez całą dobę. Sygnały o zagrożeniach – np. wjazdy pociągów i wtargnięcia na tor – natychmiast trafiają do bazy operatora. Funkcjonariusze SOK-u są błyskawicznie alarmowani o niebezpiecznych sytuacjach, m.in. o przebieganiu przez tory w niedozwolonym miejscu.

Centralny System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (CSDIP) w Polsce działa już na linii obwodowej w Warszawie oraz w Jeleniej Górze i Zielonej Górze.

W Lubuskiem przedsięwzięcie obejmie fragment trasy E20, łączącej granice zachodnią i wschodnią. W planie jest unowocześnienie m.in. stacji w Zbąszynku i Świebodzinie i dalej w wielkopolskim Swarzędzu i Koninie.

– Zależy nam, by pasażer otrzymywał szybką i rzetelną informację na temat kursowania pociągów – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK S.A.

Inwestycje w system informacji pasażerskiej zapisane są w Krajowym Programie Kolejowym.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej