Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sprawa wyszła na jaw podczas badania antydopingowego przeprowadzonego we wrześniu 2019 r., po drugim meczu finałowym PGE Ekstraligi, w którym Sparta Wrocław walczył w Lesznie z Unią. O sprawie napisał „Przegląd Sportowy”.

Według „PS” Drabik w protokole przyznał się do przyjęcia dożylnie znacznie większej dawki tzw. wlewki witaminowej niż dopuszczalne normy. Dokonał tego na cztery dni przed meczem. Później sytuację Drabika miał pogorszyć fakt, że po kontroli żużlowiec wrocławskiego klubu nie odpowiadał na pisma wysłane do niego przez Polską Agencję Antydopingową (POLADA).

Do zdarzenia odniosła się już Sparta Wrocław. Klub opublikował oświadczenie, w którym tłumaczy i broni swojego żużlowca.

Czytamy w nim m.in.: „WTS Sparta Wrocław oświadcza, że jest świadoma postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez POLADA wobec Maksyma Drabika. Podkreślamy jednak, że w organizmie zawodnika nie wykryto żadnych niedozwolonych substancji. POLADA nie zawiesiła zawodnika, poprosiła jedynie o dodatkowe wyjaśnienia”.

Rozprawa w sprawie Drabika w Polskiej Agencji Antydopingowej ma rozpocząć się w lutym. W przypadku udowodnienia mu winy żużlowiec może zostać zawieszony na wiele miesięcy, a nawet na dwa lata. Jeśli tak by się stało, Drabik może stracić złoty medal mistrzostw świata juniorów, bo w tych zmaganiach ostateczne rozstrzygnięcia zapadły po finale w Polsce.

Sparcie grozi pozostanie tylko z jednym, wartościowym, krajowym seniorem na mecze ligowe w Polsce, a obowiązkowo w składzie, pod numerami 1-5 lub 9-13, trzeba mieć dwóch Polaków. W kadrze wrocławskiej drużyny znajdują się jeszcze Brytyjczycy Tai Woffinden i Daniel Bewley (pozyskany z Rybnika), Australijczyk Max Fricke, Rosjanin Gleb Czugunow oraz juniorzy. Kontrakt ma podpisany m.in. 19-latka Wiktoria Grabowska.

To nie jest pierwsza styczność żużlowca z Polską Agencją Antydopingową w ostatnich latach. Dłuższy rozbrat z torem, przez używanie zakazanych substancji, mieli Patryk Dudek, Grigorij Łaguta czy Aleksandr Łoktajew.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.