Jurek Owsiak podczas tegorocznego warszawskiego biegu „Policz się z cukrzycą” podkreślił, że w całej Polsce odbywa się 167 takich biegów, w których łącznie bierze udział 32,5 tys. chętnych.

Organizatorzy akcji apelują, by nie lekceważyć tej choroby. W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 mln osób, a liczba chorych nieustannie się zwiększa. 25 proc. chorych nie wie o tym, że choruje. Statystycznie w Polsce w związku z tą chorobą co dwie godziny jest amputowana jakaś część ciała.

W gorzowskim biegu ostatecznie zostało sklasyfikowanych 212 osób, które rywalizowały na 5 km w okolicach galerii Nova Park.

Sandra Pieczychlebek i Szymon BelgrauSandra Pieczychlebek i Szymon Belgrau FOT. RADOSŁAW ŁOGUSZ

Wśród kobiet zwyciężyła Sandra Pieczychlebek (nr 140), przedstawicielka Startu Gorzów, medalistka lekkoatletycznych mistrzostw Polski sportowców niepełnosprawnych. Drugie miejsce zajęła Agata Smolińska (nr 175), trzecie – Joanna Świątkowska (nr 200).

W rywalizacji panów bez niespodzianki. Trzeci start i trzecie zwycięstwo zaliczył Szymon Belgrau (nr 6), który przyznał: – Ten bieg w aktualnie trwającym gorzowskim Grand Prix był zdecydowanie najtrudniejszy. Grupa zawodników trzymała się w czołówce razem, a wszystko rozstrzygnęło się na ostatnim kilometrze. Mocnym finiszem wysunąłem się na czołowe miejsce.

Drugie miejsce zajął Jakub Czyżewski (nr 31), trzecie – Tomasz Chawawko (nr 235).

Pełne wyniki czwartego biegu w sezonie 2019/20 znajdziecie pod tym linkiem.

W lutym i marcu organizatorzy cyklu zapraszają na dwa pozostałe biegi.