Uchwała została przyjęta przez aklamację. Noblistka urodziła się w Sulechowie, a dzieciństwo spędziła w pobliskiej Klenicy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wniosek o uhonorowanie Olgi Tokarczuk złożyła Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego. Pozytywnie zaopiniowała go kapituła tytułu "Honorowy Obywatel Województwa Lubuskiego", a w piątek projekt trafił na sesję sejmiku.

Wioleta Haręźlak, przewodnicząca sejmiku z PSL, zaproponowała, żeby radni nie głosowali nad wnioskiem, a przyjęli go przez aklamację. Na sali rozległy się brawa. Haręźlak spytała jeszcze radnych, czy mają jakieś zastrzeżenia dotyczące projektu uchwały, ale nikt się nie zgłosił.

"Olga Nawoja Tokarczuk swoimi czynami wzbogaciła dorobek województwa lubuskiego, wobec czego podjęcie uchwały (...) jest zasadne" - napisała w uzasadnieniu marszałek Polak.

Pisarka mieszka we Wrocławiu i Krajanowie w województwie dolnośląskim, ale pochodzi z województwa lubuskiego. Urodziła się w 1962 r. w Sulechowie, a dzieciństwo spędziła w pobliskiej Klenicy. Jej rodzice byli wykładowcami Lubuskiego Uniwersytetu Ludowego, który mieścił się w pałacu Radziwiłłów. Tokarczukowie wyjechali z Klenicy w 1971 r., przeprowadzili się do Kietrza w Opolskiem.

Noblistka chętnie podkreśla swoje związki z Klenicą i województwem lubuskim, o latach spędzonych w pałacu opowiada w wywiadach, nawiązuje też do tych momentów w swojej twórczości. W czerwcu Olga Tokarczuk i jej mama Wanda przyjechały do Klenicy, brały udział w obchodach z okazji 50. rocznicy założenia Zespołu Pieśni i Tańca "Kleniczanie". Prowadził go Józef Tokarczuk, ojciec Olgi.

Honorowymi obywatelami województwa lubuskiego są obecnie oprócz Olgi Tokarczuk 22 osoby: Jarosław Barańczak, Stanisław Bożek, Andrzej Gabryszewski, Stefania Hejmanowska, Edward Lipiec, Włodzimierz Mokry, Walerian Piotrowski, Marek Rusakiewicz, Tadeusz Sierżant, Stanisław Żytkowski, Witold Andrzejewski, Tadeusz Wrona, Edward Dębicki, Maciej Karnicki, Edward Mincer, Jerzy Owsiak, Józef Zych, Joanna Brodzik, Zbigniew Izdebski, Tadeusz Kuczyński, Michał Kisielewicz, Adam Bagiński.

Urząd marszałkowski planuje zorganizować w Klenicy, Sulechowie i Zielonej Górze festiwal literacki im. Olgi Tokarczuk. Pierwsza edycja miałaby się odbyć w przyszłym roku. Na początku listopada napisała o tym na Facebooku Elżbieta Polak.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej