Na Podkarpaciu stanęła figura Chrystusa Króla. Postać ma 3,5 metra, znajduje się na 8-metrowym cokole. Chrystus ze Świebodzina jest jednak dużo większy: ma 36 metrów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pomnik Chrystusa w Świebodzinie, który góruje nad miastem od 2010 r., jest jednym z największych na świecie. 1,5 metra wyższy jest jedynie Cristo de la Concordia, który stoi na wzgórzu św. Piotra w Boliwii. Najsłynniejszy Chrystus na świecie, w Rio de Janeiro, ma 38 metrów. Jednak sama postać brazylijskiego Chrystusa ma 30 metrów, a cokół 8.

Konkurencję Świebodzinowi postanowiło zrobić Jasło. W mieście na Podkarpaciu stanęła olbrzymia figura Chrystusa Króla. Choć jest dużo mniejsza niż ta w Lubuskiem, to jej rozmiary i tak robią wrażenie. Sam Chrystus ma 3,5 metra, stoi na 8-metrowym cokole. Pisze o tym rzeszowska „Gazeta Wyborcza”.

Pomnik stanął na wzgórzu nad miejską winnicą. Miasto bezpłatnie przekazało działkę stowarzyszeniu, które postawiło pomnik. Prezesem stowarzyszenia jest Edward Kozioł z Cechu Rzemiosł Różnych w Jaśle. Pieniądze na pomnik pochodzą ze zbiórek od mieszkańców.

„W pierwotnym projekcie komitetu społecznego pomnik miał mieć około 10 m wysokości i taras widokowy na wysokości 4 m. Na taras nie zgodził się biskup diecezji rzeszowskiej. Ostatecznie figura o wysokości 3,5 m stanęła na ponad 8-metrowym postumencie. Została odlana z brązu. Budowa pomnika kosztowała ponad 300 tys. zł” – opisuje rzeszowska „Wyborcza”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej